Evening Series 2014

Twickenham Yacht Club

Wednesday Session 2014

Overall

Sailed: 13, Discards: 5, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Race 1
20/08/14
Race 2
4/5/14
Race 3
14/05/14
Race 4
21/05/14
Race 5
28/05/14
Race 6
04/06/14
Race 7
18/06/14
Race 8
25/06/14
Race 9
02/07/14
Race 10
09/07/14
Race 11
16/07/14
Race 12
23/07/14
Race 13
06/08/14
Race 14
13/08/14
Total Nett
1st Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 3.0 (27.0 DNC) 1.0 (27.0 DNC)   (27.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 OOD 1.0 1.0 1.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 146.0 11.0
2nd Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 4.0 2.0 6.0 DNF 1.0   (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 2.0 OOD 2.0 4.0 2.0 158.0 23.0
3rd Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 7.0 3.0 2.0 OOD 2.0   2.0 (27.0 DNC) 3.0 (27.0 DNC) (8.0 DNF) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 3.0 144.0 28.0
4th Artic Tern National 12 N2700 Pip Deverson 1075 2.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC)   (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 1.0 2.0 OOD 2.0 OOD 8.0 1.0 5.0 183.0 48.0
5th Flying Ace Solo S3510 Robert Brignell 1150 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 DNF 4.0   3.0 (27.0 DNC) 4.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 4.0 7.0 8.0 27.0 DNC 198.0 63.0
6th Blue Stocking Enterprise 13179 Tim Elliott 1116 6.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC)   (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 8.0 DNF 3.0 5.0 27.0 DNC 5.0 6.0 222.0 87.0
7th Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1075 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC)   (27.0 DNC) 27.0 DNC 2.0 8.0 DNF 27.0 DNC 27.0 DNC 6.0 7.0 4.0 243.0 108.0
8th Papillon National 12 N2901 Roger Hidden 1075 1.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC)   (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 2.0 OOD 27.0 DNC 27.0 DNC 3.0 27.0 DNC 1.0 250.0 115.0
9th Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1075 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC)   (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 8.0 DNF 2.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 10.0 DNF 268.0 133.0
10th Sol D'Or Solo S1956 Chris Gibson 1150 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 DNF (27.0 DNC)   7.0 DNF (27.0 DNC) 5.0 (27.0 DNC) 8.0 DNF 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 269.0 134.0
11th Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1116 11.0 DNF (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC)   (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 2.0 4.0 12.0 DNF 27.0 DNC 272.0 137.0
12th Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC)   1.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 2.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 2.0 OOD 27.0 DNC 275.0 140.0
13th La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1150 2.0 OOD 1.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC)   (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 2.0 27.0 DNC 275.0 140.0
14th R Supwards Too Enterprise 20539 Mike O'Doherty 1116 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0   (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 8.0 DNF 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 12.0 DNF 10.0 DNF 276.0 141.0
15th Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1150 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC)   (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 3.0 5.0 3.0 27.0 DNC 281.0 146.0
16th Joint Affair Enterprise 21871 Gill Timmis 1116 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC)   7.0 DNF (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 8.0 DNF 27.0 DNC 27.0 DNC 12.0 DNF 27.0 DNC 297.0 162.0
17th Sea Bear Enterprise 19743 Stephen Talliss 1116 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC)   (27.0 DNC) 2.0 OOD 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 9.0 27.0 DNC 27.0 DNC 308.0 173.0
18th Next Tern National 12 N3159 Mark Marston 1075 11.0 DNF (27.0 DNC) 6.0 DNF (27.0 DNC)   (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 314.0 179.0
19th Flying Ace Solo S3510 Unknown (R7) 1150 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC)   (27.0 DNC) 2.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 326.0 191.0
20th Sol D'Or Solo S1956 Unknown (R7) 1150 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC)   (27.0 DNC) 3.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 327.0 192.0
21st Sea Bear Enterprise 19743 Chris Gibbson 1116 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC)   (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 6.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 330.0 195.0
22nd Sea Bear Enterprise 19743 Mike O'Doherty 1116 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC)   7.0 DNF (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 331.0 196.0
23rd Bionic DoDo Solo S2527 Peter 1150 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC)   (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 8.0 DNF 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 332.0 197.0
24th Easy Number Enterprise 20234 Robert Page 1116 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC)   (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 8.0 DNF 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 332.0 197.0
25th DK Solo S2300 DK 1150 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC)   (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 10.0 DNF 334.0 199.0
26th Sol D'Or Solo S3510 Daisy Marston 1150 11.0 DNF (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC)   (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 335.0 200.0

Race 1 - 20/08/14 at 19:30:00

Race 1 30/04 Cancelled due to flow, rescheduled for 20/08
RO Nick Martin
SB Steve Hill
HW 11:11
SS:Slacl
Wind:WNW

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Papillon National 12 N2901 Roger Hidden 1025 19:37 20:16:20 0:39:20 3 0:38:22 1.0
2 Artic Tern National 12 N2700 Pip Deverson 1075 19:37 20:23:25 0:46:25 3 0:43:11 2.0
2 La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1150     OOD     2.0
4 Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 19:37 20:28:04 0:51:04 3 0:44:24 3.0
5 Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 19:37 20:30:23 0:53:23 3 0:46:25 4.0
6 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1025 19:37 20:17:45 0:40:45 2 0:59:38 5.0
7 Blue Stocking Enterprise 13179 Tim Elliott 1096 19:37 20:30:30 0:53:30 2 1:13:13 6.0
8 Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1096 19:37 20:33:23 0:56:23 2 1:17:10 7.0
9 Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1116     DNF     11.0
9 Next Tern National 12 N3159 Mark Marston 1075     DNF     11.0
9 Sol D'Or Solo S3510 Daisy Marston 1150     DNF     11.0

Race 2 - 4/5/14 at 19:30

RO David Mitchell
SB Bob Litherland
HW 21:36
SS:High
Wind: F3 (direction not recorded)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1150 19:40 20:16:46 0:36:46 6 0:31:58 1.0
2 Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 19:40 20:22:02 0:42:02 5 0:43:52 2.0
3 Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 19:40 20:21:02 0:41:02 5 0:44:07 3.0

Race 3 - 14/05/14 at 19:30

RO Trish Kenward
SB Stephen Tallliss
HW 15:30
SS: slack
Wind: N/NE F2>F0

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 19:30 20:31:53 1:01:53 3 0:53:49 1.0
2 Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116     OOD     2.0
3 Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150     DNF     6.0
3 Flying Ace Solo S3510 Robert Brignell 1150     DNF     6.0
3 Sol D'Or Solo S1956 Chris Gibson 1150     DNF     6.0
3 Next Tern National 12 N3159 Mark Marston 1075     DNF     6.0

Race 4 - 21/05/14 at 19:30

RO:Peter Sharp
SB Bob Litherland
HT 08:47
SS:Slack
Wind: NE

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 19:41 20:29:23 0:48:23 6 0:42:04 1.0
2 Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 19:41 20:33:05 0:52:05 6 0:46:40 2.0
3 R Supwards Too Enterprise 20539 Mike O'Doherty 1096 19:41 20:39:44 0:58:44 6 0:53:35 3.0
4 Flying Ace Solo S3510 Robert Brignell 1150 19:41 20:47:50 1:06:50 6 0:58:07 4.0

Race 6 - 04/06/14 at 19:30

RO Robert Page
SB Olwen Griffithes
HW 19:48
Wind: F2/Storm
SS:slack/low

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 19:30 19:47:50 0:17:50 1 0:15:30 1.0
2 Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 19:30 19:50:54 0:20:54 1 0:18:44 2.0
3 Flying Ace Solo S3510 Robert Brignell 1150 19:30 21:13:48 1:43:48 1 1:30:16 3.0
4 Sol D'Or Solo S1956 Chris Gibson 1150     DNF     7.0
4 Joint Affair Enterprise 21871 Gill Timmis 1116     DNF     7.0
4 Sea Bear Enterprise 19743 Mike O'Doherty 1116     DNF     7.0

Race 7 - 18/06/14 at 19:30

RO TStephen Talliss
SB Alistair Edwards
HW 15:48
Wind: NW Light
SS:Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Ned Solo S4052 Ian Herst 1150     00:38:11 4 0:33:12 1.0
2 Sea Bear Enterprise 19743 Stephen Talliss 1116     OOD     2.0
2 Flying Ace Solo S3510 Unknown (R7) 1150     00:39:41 3 0:46:01 2.0
4 Sol D'Or Solo S1956 Unknown (R7) 1150     00:58:10 4 0:50:35 3.0

Race 8 - 25/06/14 at 19:30

RO Emi sako
SB Pip Deverson
HW 14:33
Wind:Light/Esat
SS:Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 19:40:00 20:37:09 0:57:09 6 0:49:42 1.0
2 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1025 19:40:00 20:34:12 0:54:12 6 0:52:53 2.0
3 Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1096 19:40:00 20:39:01 0:59:01 6 0:53:51 3.0
4 Flying Ace Solo S3510 Robert Brignell 1150 19:40:00 20:42:37 1:02:37 6 0:54:27 4.0
5 Sol D'Or Solo S1956 Chris Gibson 1150 19:40:00 20:39:16 0:59:16 5 1:01:51 5.0

Race 9 - 02/07/14 at 19:30

RO Ian Hurst
SB Roger Hidden
HW 18:48
Wind: F2 S
SS:Ebb

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Artic Tern National 12 N2700 Pip Deverson 1025 19:40:00 20:19:19 0:39:19 2 0:38:21 1.0
2 Ned Solo S4052 Ian Herst 1150     OOD     2.0
2 Papillon National 12 N2901 Roger Hidden 1075     OOD     2.0
2 Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 19:40:00 20:38:11 0:58:11 1 1:41:11 2.0
5 Blue Stocking Enterprise 13179 Tim Elliott 1116     DNF     8.0
5 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1075     DNF     8.0
5 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1075     DNF     8.0
5 R Supwards Too Enterprise 20539 Mike O'Doherty 1116 19:40:00   DNF 2   8.0
5 Easy Number Enterprise 20234 Robert Page 1116     DNF     8.0

Race 10 - 09/07/14 at 19:30

RO Pip Deverson
SB Jim Hartnell
HW 12:30
Wind:not recorded
SS:Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 19:08:00 19:41:00 0:33:00 2 0:28:42 1.0
2 Artic Tern National 12 N2700 Pip Deverson 1075     OOD     2.0
2 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1025 19:08:00 19:44:08 0:36:08 2 0:35:15 2.0
4 Blue Stocking Enterprise 13179 Tim Elliott 1116 19:08:00 20:00:58 0:52:58 1 1:34:55 3.0
5 Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 19:08:00   DNF 2   8.0
5 Sol D'Or Solo S1956 Chris Gibson 1150 19:08:00   DNF     8.0
5 Joint Affair Enterprise 21871 Gill Timmis 1116 19:08:00   DNF 2   8.0
5 Bionic DoDo Solo S2527 Peter 1150     DNF     8.0

Race 11 - 16/07/14 at 19:30

RO Pip Deverson
SB Nick Titley
HW 18:45
Wind:F1-F2 SW
SS:Ebb

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 19:37 20:24:!2 0:47:02 4 0:40:54 1.0
2 Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150     OOD     2.0
2 Artic Tern National 12 N2700 Pip Deverson 1075     OOD     2.0
2 Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1116 19:37 20:25:07 0:48:07 4 0:43:07 2.0
5 Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1150 19:37 20:32:26 0:55:26 4 0:48:12 3.0
6 Flying Ace Solo S3510 Robert Brignell 1150 19:37 20:40:57 1:03:57 2 1:51:13 4.0
7 Blue Stocking Enterprise 13179 Tim Elliott 1096 19:37 20:52:28 1:15:28 2 2:17:43 5.0
8 Sea Bear Enterprise 19743 Chris Gibbson 1116 19:37 20:44:41 1:07:41 1 4:02:36 6.0

Race 12 - 23/07/14 at 19:30

RO Anne Pickard
SB Nicole Whedon
HW 13:11
Wind:F3 NE
SS:Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 19:41 20:32:47 0:51:47 6 0:45:02 1.0
2 Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 19:41 20:32:53 0:51:53 6 0:45:07 2.0
3 Papillon National 12 N2901 Roger Hidden 1025 19:41 20:27:43 0:46:43 6 0:45:35 3.0
4 Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1116 19:41 20:34:38 0:53:38 6 0:48:04 4.0
5 Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1150 19:41 20:29:19 0:48:19 5 0:50:25 5.0
6 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1025 19:41 20:34:10 0:53:10 6 0:51:52 6.0
7 Flying Ace Solo S3510 Robert Brignell 1150 19:41 20:30:47 0:49:47 5 0:51:57 7.0
8 Artic Tern National 12 N2700 Pip Deverson 1025 19:41 20:34:23 0:53:23 6 0:52:05 8.0
9 Sea Bear Enterprise 19743 Stephen Talliss 996 19:41 20:38:58 0:57:58 6 0:58:12 9.0

Race 13 - 06/08/14 at 19:30

RO Phillippa Hidden
SB David Wolsey
HW 10:49
Wind: SW
SS:Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Artic Tern National 12 N2700 Pip Deverson 1075 19:35 20:14:18 0:39:18 2 0:36:33 1.0
2 Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150     OOD     2.0
2 La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1150 19:35 20:20:11 0:45:11 2 0:39:17 2.0
4 Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1150 19:35 20:24:00 0:49:00 2 0:42:37 3.0
5 Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 19:35 20:57:59 1:22:59 2 1:12:10 4.0
6 Blue Stocking Enterprise 13179 Tim Elliott 1096 19:35 20:54:17 1:19:17 2 1:12:20 5.0
7 Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 19:35 20:56:28 1:21:28 2 1:13:00 6.0
8 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1075 19:35 20:55:09 1:20:09 2 1:14:33 7.0
9 Flying Ace Solo S3510 Robert Brignell 1150 19:35 20:19:00] 0:44:00 1 1:16:31 8.0
10 Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1116 19:35   DNF     12.0
10 R Supwards Too Enterprise 20539 Mike O'Doherty 1116 19:35   DNF     12.0
10 Joint Affair Enterprise 21871 Gill Timmis 1116     DNF     12.0

Race 14 - 13/08/14 at 19:30

RO Trish Kenward
SB Alistair Edwards
HW 17:38
Wind: SW F3-F4
SS:Ebb

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Papillon National 12 N2901 Roger Hidden 1025 19:30 20:15:40 0:45:40 4 0:44:33 1.0
2 Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 19:30 20:17:03 0:47:03 3 0:54:33 2.0
3 Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 19:30 20:19:32 0:49:32 2 1:28:46 3.0
4 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1075 19:30 20:19:39 0:49:39 2 1:32:22 4.0
5 Artic Tern National 12 N2700 Pip Deverson 1075 19:30 20:22:56 0:52:56 2 1:38:29 5.0
6 Blue Stocking Enterprise 13179 Tim Elliott 1116 19:30 20:55:00 1:25:00 2 2:32:20 6.0
7 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1075 19:30   DNF 2   10.0
7 R Supwards Too Enterprise 20539 Mike O'Doherty 1116 19:30   DNF 2   10.0
7 DK Solo S2300 DK 1150 19:30   DNF 2   10.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 27
DNFStarted but did not finish Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa 2

www.twickenhamyc.co.uk

www.twickenhamyc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com