event burgee venue burgee

Life Boat Week 2017

Twickenham Yacht Club

Results are final as of 18:03 on November 6, 2017

Overall

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Total Nett
1st Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 2.00 0.75 0.75 (11.00 DNC) (11.00 DNC) 25.50 3.50
2nd Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Edward Skinner (2.00 OOD) 2.00 (7.00) 0.75 2.00 13.75 4.75
3rd Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell (3.00) 2.00 OOD (6.00) 3.00 0.75 14.75 5.75
4th N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 0.75 (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 3.00 36.75 14.75
5th Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 4.00 (11.00 DNC) 2.00 (11.00 DNC) 11.00 DNC 39.00 17.00
5th N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson (11.00 DNC) 3.00 3.00 (11.00 DNC) 11.00 DNC 39.00 17.00
7th   Quest RS Quest   Stephen Tallis (11.00 DNC) 4.00 10.00 RET (11.00 DNC) 4.00 40.00 18.00
8th     TOPPER 26056 Isack Unwin (11.00 DNC) (11.00 DNC) 4.00 4.00 11.00 DNC 41.00 19.00
9th     Enterprise 20902 Matthew Unwin (11.00 DNC) (11.00 DNC) 8.00 2.00 11.00 DNC 43.00 21.00
10th N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams (11.00 DNC) (11.00 DNC) 5.00 11.00 DNC 11.00 DNC 49.00 27.00

Monday - 19/06/2017 at 19:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Place Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1 0.75
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 2 2.00
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Edward Skinner OOD 2.00
4 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 3 3.00
5 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 4 4.00

Tuesday - 20/06/2017 at 19:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1 0.75
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Edward Skinner 2 2.00
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell OOD 2.00
4 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 3 3.00
5   Quest RS Quest   Stephen Tallis 4 4.00

Wednesday - 21/06/2017 at 19:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1 0.75
2 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 2 2.00
3 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 3 3.00
4     TOPPER 26056 Isack Unwin 4 4.00
5 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 5 5.00
6 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 6 6.00
7 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Edward Skinner 7 7.00
8     Enterprise 20902 Matthew Unwin 8 8.00
9   Quest RS Quest   Stephen Tallis RET 10.00

Thursday - 22/06/2017 at 19:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Place Points
1 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Edward Skinner 1 0.75
2     Enterprise 20902 Matthew Unwin 2 2.00
3 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 3 3.00
4     TOPPER 26056 Isack Unwin 4 4.00

Friday - 23/06/2017 at 19:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Place Points
1 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1 0.75
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Edward Skinner 2 2.00
3 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 3 3.00
4   Quest RS Quest   Stephen Tallis 4 4.00



Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com