event burgee venue burgee

Series 1 2014

Twickenham Yacht Club

Results are final as of 17:18 on January 2, 2015

Enterprise Class

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Total Nett
1st Blue Stocking Enterprise 13179 Tim Elliot 1116 1.0 (7.0 DNC) 2.0 NAR (7.0 DNC) 2.0 OOD   2.0 OOD 21.0 7.0
2nd Sea Bear Enterprise 19743 Edward Skinner 1116 (7.0 DNC) 2.0 OOD 2.0 OOD 2.0 OOD (7.0 DNC)   2.0 NAR 22.0 8.0
3rd Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis 1116 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC   7.0 DNC 36.0 22.0
4th Sea Badger Enterprise 21795 Steve Talliss 1116 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 NAR   7.0 DNC 37.0 23.0
6th Sea Bear Enterprise 19743 Michael O'Doherty 1116 3.0 DNF (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC   7.0 DNC 38.0 24.0
5th Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1116 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 3.0 DNF 7.0 DNC   7.0 DNC 38.0 24.0

National 12 Class

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Total Nett
1st Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1075 2.0 OOD (3.0 DNF) 1.0 (5.0 DNC) 3.0   2.0 NAR 16.0 8.0
2nd Papillon 2 National 12 N2901 Roger Hidden 1075 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 2.0 NAR 2.0   5.0 DNC 24.0 14.0
3rd ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1075 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0   5.0 DNC 26.0 16.0
4th Next Tern National 12 N3159 Mark Marston 1075 (5.0 DNC) 3.0 DNF 3.0 DSQ (5.0 DNC) 5.0 DNC   5.0 DNC 26.0 16.0

Solo Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Total Nett
1st Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 (9.0 DNC)   1.0 1.0 2.0 OOD   9.0 DNC 22.0 13.0
2nd Panthor Solo S3953 Nick Titley 1150 1.0   3.0 3.0 (9.0 DNC)   9.0 DNC 25.0 16.0
3rd La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1150 2.0   (9.0 DNC) 2.0 3.0   9.0 DNC 25.0 16.0
4th Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1150 (9.0 DNC)   9.0 DNC 9.0 DNC 2.0   2.0 OOD 31.0 22.0
5th Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 (9.0 DNC)   9.0 DNC 4.0 1.0   9.0 DNC 32.0 23.0
6th New Boat Solo S4983 Steve Hill 1150 (9.0 DNC)   2.0 9.0 DNC 4.0   9.0 DNC 33.0 24.0
7th Flying Ace Solo S3510 Robert Bignell 1150 (9.0 DNC)   4.0 9.0 DNC 9.0 DNC   9.0 DNC 40.0 31.0
8th Flying Ace Solo S3510 Carol Unwin 1150 (9.0 DNC)   9.0 DNC 9.0 DNC 5.0   9.0 DNC 41.0 32.0

Race 1 - Enterprise Class - 23/03/14 at 10:30

RO Amy McElroy
SB Owen Lewis
HW 06:43 GMT
Wind F2-F3 NE
SS Strong

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Blue Stocking Enterprise 13179 Tim Elliot 1096 1 1.0
2 Sea Bear Enterprise 19743 Michael O'Doherty 1116 DNF 3.0

Race 2 - Enterprise Class - 30/03/14 at 10:30:00

RO Emi Sako
SB Edward Skinner
HW 15:43
Wind: F1
Stream: Moderate/Strong

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Sea Bear Enterprise 19743 Edward Skinner 1116 OOD 2.0

Race 3 - Enterprise Class - 06/04/14 at 10:30:00

RO Amy McElroy
SB Edward Skinner
HW 07:47
Wind S/F2-F3
SS Mod/High

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Blue Stocking Enterprise 13179 Tim Elliot 1116 NAR 2.0
1 Sea Bear Enterprise 19743 Edward Skinner 1116 OOD 2.0

Race 4 - Enterprise Class - 13/04/13 at 10:30:00

RO Emi Sako
SB Edward Skinner
HW: 14:53
Wind: F2-F3 WNW
SS:Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis 1116 1 1.0
2 Sea Bear Enterprise 19743 Edward Skinner 1116 OOD 2.0
3 Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1116 DNF 3.0

Race 5 - Enterprise Class - 05/10/13 at 11:00

Race on 27/04 Cancelled
RO Ian Hurst
SB Tim Elliot
HW: 12:40
SS:Slack
Wind: 0-1 Variable

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Blue Stocking Enterprise 13179 Tim Elliot 1116 OOD 2.0
1 Sea Badger Enterprise 21795 Steve Talliss 1116 NAR 2.0

Race 6 - Enterprise Class - 04/05/13 at 10:30

Rule Rule 89.3(a) Applied - An abandoned race is not scored and therefore not completed. ISAF Rule 32.1(c) - "..because of insufficient wind making it unlikely that any boat will finish within the time limit, "
Race abandoned, 5 boats OCS, no boat finished course.
RO:Mark Marston
SB:Peter Sharp
HW:06:43
Wind: F0-F1
SS:Moderate Flow

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Race 7 - Enterprise Class - 11/05/13 at 10:30

RO:Paul Tippell
SB: Tim Elliot
HW 13:15
Wind:W/F4-F6
SS:Slight

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Blue Stocking Enterprise 13179 Tim Elliot 1116 OOD 2.0
1 Sea Bear Enterprise 19743 Edward Skinner 1116 NAR 2.0

Race 1 - National 12 Class - 23/03/14 at 10:30

RO Amy McElroy
SB Owen Lewis
HW 06:43 GMT
Wind F2-F3 NE
SS Strong

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1075 OOD 2.0

Race 2 - National 12 Class - 30/03/14 at 10:30:00

RO Emi Sako
SB Edward Skinner
HW 15:43
Wind: F1
Stream: Moderate/Strong

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1075 DNF 3.0
1 Next Tern National 12 N3159 Mark Marston 1075 DNF 3.0

Race 3 - National 12 Class - 06/04/14 at 10:30:00

RO Amy McElroy
SB Edward Skinner
HW 07:47
Wind S/F2-F3
SS Mod/High

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1075 1 1.0
2 Next Tern National 12 N3159 Mark Marston 1075 DSQ 3.0

Race 4 - National 12 Class - 13/04/13 at 10:30:00

RO Emi Sako
SB Edward Skinner
HW: 14:53
Wind: F2-F3 WNW
SS:Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Papillon 2 National 12 N2901 Roger Hidden 1075 NAR 2.0

Race 5 - National 12 Class - 05/10/13 at 11:00

Race on 27/04 Cancelled
RO Ian Hurst
SB Tim Elliot
HW: 12:40
SS:Slack
Wind: 0-1 Variable

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1075 11:05:00 11:34:28 0:29:28 3 0:27:25 1.0
2 Papillon 2 National 12 N2901 Roger Hidden 1075 11:05:00 11:39:55 0:34:55 3 0:32:29 2.0
3 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1025 11:05:00 11:41:02 0:36:02 3 0:35:09 3.0

Race 6 - National 12 Class - 04/05/13 at 10:30

Rule Rule 89.3(a) Applied - An abandoned race is not scored and therefore not completed. ISAF Rule 32.1(c) - "..because of insufficient wind making it unlikely that any boat will finish within the time limit, "
Race abandoned, 5 boats OCS, no boat finished course.
RO:Mark Marston
SB:Peter Sharp
HW:06:43
Wind: F0-F1
SS:Moderate Flow

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Race 7 - National 12 Class - 11/05/13 at 10:30

RO:Paul Tippell
SB: Tim Elliot
HW 13:15
Wind:W/F4-F6
SS:Slight

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1075 NAR 2.0

Race 1 - Solo Class - 23/03/14 at 10:30

RO Amy McElroy
SB Owen Lewis
HW 06:43 GMT
Wind F2-F3 NE
SS Strong

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Panthor Solo S3953 Nick Titley 1150 1 1.0
2 La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1150 2 2.0

Race 2 - Solo Class - 30/03/14 at 10:30:00

RO Emi Sako
SB Edward Skinner
HW 15:43
Wind: F1
Stream: Moderate/Strong

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Race 3 - Solo Class - 06/04/14 at 10:30:00

RO Amy McElroy
SB Edward Skinner
HW 07:47
Wind S/F2-F3
SS Mod/High

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 1 1.0
2 New Boat Solo S4983 Steve Hill 1150 2 2.0
3 Panthor Solo S3953 Nick Titley 1150 3 3.0
4 Flying Ace Solo S3510 Robert Bignell 1150 4 4.0

Race 4 - Solo Class - 13/04/13 at 10:30:00

RO Emi Sako
SB Edward Skinner
HW: 14:53
Wind: F2-F3 WNW
SS:Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 1 1.0
2 La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1150 2 2.0
3 Panthor Solo S3953 Nick Titley 1150 3 3.0
4 Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 4 4.0

Race 5 - Solo Class - 05/10/13 at 11:00

Race on 27/04 Cancelled
RO Ian Hurst
SB Tim Elliot
HW: 12:40
SS:Slack
Wind: 0-1 Variable

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 11:05:00 11:34:17 0:29:17 3 0:25:28 1.0
2 Ned Solo S4052 Ian Herst 1150     OOD     2.0
2 Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1150 11:05:00 11:40:59 0:35:59 3 0:31:17 2.0
4 La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1150 11:05:00 11:38:20 0:33:20 2 0:43:29 3.0
5 New Boat Solo S4983 Steve Hill 1150 11:05:00 11:39:44 0:34:44 2 0:45:18 4.0
6 Flying Ace Solo S3510 Carol Unwin 1150 11:05:00 11:35:27 0:30:27 1 1:19:26 5.0

Race 6 - Solo Class - 04/05/13 at 10:30

Rule Rule 89.3(a) Applied - An abandoned race is not scored and therefore not completed. ISAF Rule 32.1(c) - "..because of insufficient wind making it unlikely that any boat will finish within the time limit, "
Race abandoned, 5 boats OCS, no boat finished course.
RO:Mark Marston
SB:Peter Sharp
HW:06:43
Wind: F0-F1
SS:Moderate Flow

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Race 7 - Solo Class - 11/05/13 at 10:30

RO:Paul Tippell
SB: Tim Elliot
HW 13:15
Wind:W/F4-F6
SS:Slight

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1150 OOD 2.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 3
DSQDisqualification 3
NARNot A Race. Used for starts with only one competitor 2
OODRace officer duty points scored as RDGa 2

www.twickenhamyc.co.uk

www.twickenhmayc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com