Series 1 2015

Twickenham Yacht Club

Results are final as of 19:21 on November 2, 2015

Enterprise Class

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Race 1 Race 2 - Catch-up Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Total Nett
1st Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot 1116 1.0 (2.0 OOD) (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 1.0 2.0 OOD 27.0 5.0
2nd Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 (2.0) (2.0 OOD) 2.0 2.0 OOD (3.0) 2.0 2.0 15.0 8.0
3rd Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis 1116 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 1.0 10.0 DNC 1.0 43.0 13.0
4th Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) 3.0 2.0 OOD (10.0 DNC) 10.0 DNC 47.0 17.0
5th Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1116 (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 4.0 (10.0 DNC) 3.0 10.0 DNC 48.0 18.0
6th Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1116 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 2.0 2.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 48.0 18.0
7th Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1116 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 (10.0 DNC) 4.0 10.0 DNC 10.0 DNC 57.0 27.0
8th Enterprise Sea Bear Enterprise 19743 Tobias 1116 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 5.0 10.0 DNC 3.0 58.0 28.0
9th Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Robert Page 1116 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 4.0 64.0 34.0

National 12 Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Race 1 Race 2 - Catch-up Race 3 Race 5 Race 6 Total Nett
  N12 Papillon 2 National 12 N2901 Roger Hidden 1075 OOD       OOD    
1st N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1075 1.0 1.0 2.0 DNF (3.0 DNC) 3.0 DNC 10.0 7.0
2nd N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1075 (3.0 DNC) 3.0 DNC 2.0 OOD 1.0 2.0 OOD 11.0 8.0

Solo Class

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Race 1 Race 2 - Catch-up Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Total Nett
1st Solo Panthor Solo S4203 Nick Titley 1150 (2.0) (1.0) 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 10.0 4.0
2nd Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 1.0 (3.0) (2.0) (2.0) 1.0 2.0 2.0 13.0 6.0
3rd Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 (7.0 DNC) 2.0 (3.0) 3.0 (5.0) 3.0 3.0 26.0 11.0
4th Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1150 3.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 4.0 2.0 4.0 (7.0 DNC) 34.0 13.0
5th Solo Flying Ace Solo S3510 Edward Skinner 1150 2.0 OOD (7.0 DNC) 5.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 4.0 39.0 18.0
6th Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1150 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 4.0 (7.0 DNC) 4.0 7.0 DNC 6.0 DNF 42.0 21.0

Race 1 - Enterprise Class - 22/03/15

RO: R. Hidden
SB: E. Skinner
HW: 10:19
SS: Turned during race

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot 1116 1 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 2 2.0

Race 2 - Catch-up - Enterprise Class - 11/10/2015 at 11:00

RO: T. Elliott
SB: R. Bignell
W: SE F3
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1116 1 1.0
2 Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot 1116 OOD 2.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 OOD 2.0
2 Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 2 2.0

Race 3 - Enterprise Class - 12/4/2015

RO: A. McElroy
SB: P. Deverson / P. Hinson
HW: 0738
Wind: NW 4-5

Start: Enterprise, Finishes: Finish time, Time: 10:37
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis 1116 0:23:30 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 0:27:00 2.0
3 Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1116 0:33:00 3.0
4 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1116 0:59:00 4.0

Race 4 - Enterprise Class - 19/04/15

RO: E Sako
SB: R. Brignell / S. Moyne
HW: 1610
Wind: NE F3
SS: Slow

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot 1116 1 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 OOD 2.0
2 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1116 2 2.0
4 Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 3 3.0
5 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1116 4 4.0

Race 5 - Enterprise Class - 26/04/15

RO: S. Talliss
SB: M. Marston
HW: 0910
Wind: N F1
SS: Ebb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis 1116 1:03:30 1.0
2 Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 OOD 2.0
2 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1116 1:28:28 2.0
4 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 1:32:27 3.0
5 Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1116 1:28:24 4.0
6 Enterprise Sea Bear Enterprise 19743 Tobias 1116 1:45:50 5.0

Race 6 - Enterprise Class - 3/5/2015 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: P. Deverson
W: F1-2 SSW
HW: 15.34
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:31
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot 1116 1 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 2 2.0
3 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1116 3 3.0

Race 7 - Enterprise Class - 10/5/15 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: T. Elliot
W: F2 SSW
HW: 1752
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:05
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis 1116 1 1.0
2 Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot 1116 OOD 2.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 2 2.0
4 Enterprise Sea Bear Enterprise 19743 Tobias 1116 3 3.0
5 Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Robert Page 1116 4 4.0

Race 1 - National 12 Class - 22/03/15

RO: R. Hidden
SB: E. Skinner
HW: 10:19
SS: Turned during race

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
  N12 Papillon 2 National 12 N2901 Roger Hidden 1075 OOD  
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1075 1 1.0

Race 2 - Catch-up - National 12 Class - 11/10/2015 at 11:00

RO: T. Elliott
SB: R. Bignell
W: SE F3
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1075 1 1.0

Race 3 - National 12 Class - 12/4/2015

RO: A. McElroy
SB: P. Deverson / P. Hinson
HW: 0738
Wind: NW 4-5

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:42
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1075 DNF 2.0
1 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1075 OOD 2.0

Race 4 - National 12 Class - 19/04/15

RO: E Sako
SB: R. Brignell / S. Moyne
HW: 1610
Wind: NE F3
SS: Slow

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Race 5 - National 12 Class - 26/04/15

RO: S. Talliss
SB: M. Marston
HW: 0910
Wind: N F1
SS: Ebb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1075 0:59:40 1.0

Race 6 - National 12 Class - 3/5/2015 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: P. Deverson
W: F1-2 SSW
HW: 15.34
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:31
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
  N12 Papillon 2 National 12 N2901 Roger Hidden 1075 OOD  
1 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1075 OOD 2.0

Race 7 - National 12 Class - 10/5/15 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: T. Elliot
W: F2 SSW
HW: 1752
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:05
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
  N12 Papillon 2 National 12 N2901 Roger Hidden 1075 OOD  

Race 1 - Solo Class - 22/03/15

RO: R. Hidden
SB: E. Skinner
HW: 10:19
SS: Turned during race

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 1 1.0
2 Solo Panthor Solo S4203 Nick Titley 1150 2 2.0
2 Solo Flying Ace Solo S3510 Edward Skinner 1150 OOD 2.0
4 Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1150 3 3.0

Race 2 - Catch-up - Solo Class - 11/10/2015 at 11:00

RO: T. Elliott
SB: R. Bignell
W: SE F3
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4203 Nick Titley 1150 1 1.0
2 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 2 2.0
3 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 3 3.0

Race 3 - Solo Class - 12/4/2015

RO: A. McElroy
SB: P. Deverson / P. Hinson
HW: 0738
Wind: NW 4-5

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:42
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4203 Nick Titley 1150 1 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 2 2.0
3 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 3 3.0
4 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1150 4 4.0
5 Solo Flying Ace Solo S3510 Edward Skinner 1150 5 5.0

Race 4 - Solo Class - 19/04/15

RO: E Sako
SB: R. Brignell / S. Moyne
HW: 1610
Wind: NE F3
SS: Slow

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4203 Nick Titley 1150 1 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 2 2.0
3 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 3 3.0
4 Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1150 4 4.0

Race 5 - Solo Class - 26/04/15

RO: S. Talliss
SB: M. Marston
HW: 0910
Wind: N F1
SS: Ebb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 1:02:41 1.0
2 Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1150 1:03:48 2.0
3 Solo Panthor Solo S4203 Nick Titley 1150 1:22:05 3.0
4 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1150 1:27:15 4.0
5 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 1:30:44 5.0

Race 6 - Solo Class - 3/5/2015 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: P. Deverson
W: F1-2 SSW
HW: 15.34
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:31
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4203 Nick Titley 1150 1 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 2 2.0
3 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 3 3.0
4 Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1150 4 4.0

Race 7 - Solo Class - 10/5/15 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: T. Elliot
W: F2 SSW
HW: 1752
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:05
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4203 Nick Titley 1150 1 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 2 2.0
3 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 3 3.0
4 Solo Flying Ace Solo S3510 Edward Skinner 1150 4 4.0
5 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1150 DNF 6.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com