event burgee venue burgee

Session 3 2015

Twickenham Yacht Club

Series 3 2015

Enterprise Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Series 3 Race 1 Series 3 Race 2 Series 3 Race 3 Series 3 Race 4 Series 3 Race 5 Series 3 Race 6 Series 3 Race 7 Total Nett
1st Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss   1116 (2.0) (8.0 DNC) 2.0 2.0 OOD 1.0 (8.0 DNC) 1.0 24.0 6.0
2nd Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty   1116 (8.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 4.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 35.0 11.0
3rd Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell   1116 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 1.0 2.0 38.0 14.0
4th Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis   1116 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 1.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 42.0 18.0
5th Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis   1116 (8.0 DNC) 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 8.0 DNC 8.0 DNC 43.0 19.0
5th Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot   1116 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 2.0 8.0 DNC 43.0 19.0
7th Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin   1116 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 56.0 32.0

Handicap Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Series 3 Race 1 Series 3 Race 4 Total Nett
1st Handicap   Laser 152 Edward Skinner   1091 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Handicap   Topper 41823 Carol Unwin   1340 3.0 DNF 3.0 DNC 6.0 6.0

N12 Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Series 3 Race 1 Series 3 Race 2 Series 3 Race 3 Series 3 Race 4 Series 3 Race 5 Series 3 Race 6 Series 3 Race 7 Total Nett
1st N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis   1075 1.0 (2.0) 1.0 (3.0) 1.0 1.0 (2.0) 11.0 4.0
2nd N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill   1075 (2.0) 1.0 (2.0) 1.0 (2.0 OOD) 2.0 1.0 11.0 5.0
3rd N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson   1075 (5.0 DNC) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 2.0 2.0 5.0 DNC 5.0 DNC 29.0 14.0
4th N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston   1075 (5.0 DNC) 4.0 DNF (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 34.0 19.0

Solo Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Series 3 Race 1 Series 3 Race 2 Series 3 Race 3 Series 3 Race 4 Series 3 Race 5 Series 3 Race 6 Series 3 Race 7 Total Nett
1st Solo Ned Solo S4052 Ian Herst   1150 (1.0) (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) 17.0 4.0
2nd Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell   1150 (10.0 DNC) 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 OOD 2.0 4.0 41.0 11.0
3rd Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill   1150 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 4.0 (10.0 DNC) 3.0 2.0 42.0 12.0
4th Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley   1150 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 2.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 45.0 15.0
5th Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin   1150 (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 3.0 (10.0 DNC) 2.0 OOD 10.0 DNC 46.0 16.0
6th Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey   1150 (10.0 DNC) 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 OOD 3.0 49.0 19.0
7th Solo Flying Ace Solo S3510 Daisy Marston   1150 4.0 DNF (10.0 DNC) (10.0 DNC) 6.0 DNF (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 60.0 30.0
8th Solo   Solo S1956 Rob Brignall   1150 4.0 DNF (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 64.0 34.0
9th Solo Flying Ace Solo S3510 Peter Hinson   1150 (10.0 DNC) 5.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 65.0 35.0

Series 3 Race 1 - Enterprise Fleet - 26/07/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: M. Unwin
W: SE F3-4
HW: 10:47
SS: Moderate

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot   1116 1 1.0
2 Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss   1116 2 2.0

Series 3 Race 2 - Enterprise Fleet - 09/08/2015 at 19:30

RO: L. Williams
SB: R. Bignell
W: F2-3
HW: 10:52
SS: Normal

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis   1116 1 1.0
2 Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty   1116 2 2.0

Series 3 Race 3 - Enterprise Fleet - 16/08/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: D. Wolsey
W: F1-2 W
HW: 16:58
SS: Weak

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis   1116 1 1.0
2 Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss   1116 2 2.0
3 Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty   1116 3 3.0

Series 3 Race 4 - Enterprise Fleet - 23/08/2015 at 10:30

RO: S. Tallis
SB: P. Hinson
Wind: SE 1-3
HW: 1819
SS: Maintained

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis   1116 1 1.0
2 Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss   1116 OOD 2.0
2 Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty   1116 2 2.0

Series 3 Race 5 - Enterprise Fleet - 30/08/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB:: T. Hill
W: SE 1-2
HW: 1903
SS: Maintained

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss   1116 1 1.0
2 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis   1116 2 2.0
3 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell   1116 3 3.0
4 Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty   1116 4 4.0

Series 3 Race 6 - Enterprise Fleet - 20/9/2015 at 10:30

RO: N. Martin
SB: D. Wolsey
W: SW 1-2
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell   1116 1 1.0
2 Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot   1116 2 2.0

Series 3 Race 7 - Enterprise Fleet - 27/09/2015 at 11:00

RO: R. Page
SB: P. Derverson
HW: 14:58

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:05
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss   1116 1 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell   1116 2 2.0

Series 3 Race 1 - Handicap Fleet - 26/07/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: M. Unwin
W: SE F3-4
HW: 10:47
SS: Moderate

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Handicap   Laser 152 Edward Skinner   1091 1:32:00 1:24:20 1.0
2 Handicap   Topper 41823 Carol Unwin   1340 DNF   3.0

Series 3 Race 2 - Handicap Fleet - 09/08/2015 at 19:30

RO: L. Williams
SB: R. Bignell
W: F2-3
HW: 10:52
SS: Normal

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Series 3 Race 3 - Handicap Fleet - 16/08/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: D. Wolsey
W: F1-2 W
HW: 16:58
SS: Weak

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Series 3 Race 4 - Handicap Fleet - 23/08/2015 at 10:30

RO: S. Tallis
SB: P. Hinson
Wind: SE 1-3
HW: 1819
SS: Maintained

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Handicap   Laser 152 Edward Skinner   1091 1:54:45 1:45:11 1.0

Series 3 Race 5 - Handicap Fleet - 30/08/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB:: T. Hill
W: SE 1-2
HW: 1903
SS: Maintained

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Series 3 Race 6 - Handicap Fleet - 20/9/2015 at 10:30

RO: N. Martin
SB: D. Wolsey
W: SW 1-2
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Series 3 Race 7 - Handicap Fleet - 27/09/2015 at 11:00

RO: R. Page
SB: P. Derverson
HW: 14:58

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:05
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Series 3 Race 1 - N12 Fleet - 26/07/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: M. Unwin
W: SE F3-4
HW: 10:47
SS: Moderate

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis   1075 1 1.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill   1075 2 2.0

Series 3 Race 2 - N12 Fleet - 09/08/2015 at 19:30

RO: L. Williams
SB: R. Bignell
W: F2-3
HW: 10:52
SS: Normal

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill   1075 1 1.0
2 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis   1075 2 2.0
3 N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston   1075 DNF 4.0

Series 3 Race 3 - N12 Fleet - 16/08/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: D. Wolsey
W: F1-2 W
HW: 16:58
SS: Weak

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis   1075 0:57:38 0:53:37 1.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill   1025 0:57:32 0:56:08 2.0

Series 3 Race 4 - N12 Fleet - 23/08/2015 at 10:30

RO: S. Tallis
SB: P. Hinson
Wind: SE 1-3
HW: 1819
SS: Maintained

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill   1025 1:13:37 1:11:49 1.0
2 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson   1075 1:23:54 1:18:03 2.0
3 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis   1075 1:29:23 1:23:09 3.0

Series 3 Race 5 - N12 Fleet - 30/08/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB:: T. Hill
W: SE 1-2
HW: 1903
SS: Maintained

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis   1075 1 1.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill   1075 OOD 2.0
2 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson   1075 2 2.0

Series 3 Race 6 - N12 Fleet - 20/9/2015 at 10:30

RO: N. Martin
SB: D. Wolsey
W: SW 1-2
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis   1075 1 1.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill   1075 2 2.0

Series 3 Race 7 - N12 Fleet - 27/09/2015 at 11:00

RO: R. Page
SB: P. Derverson
HW: 14:58

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:05
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill   1075 1 1.0
2 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis   1075 2 2.0

Series 3 Race 1 - Solo Fleet - 26/07/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: M. Unwin
W: SE F3-4
HW: 10:47
SS: Moderate

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst   1150 1 1.0
2 Solo Flying Ace Solo S3510 Daisy Marston   1150 DNF 4.0
2 Solo   Solo S1956 Rob Brignall   1150 DNF 4.0

Series 3 Race 2 - Solo Fleet - 09/08/2015 at 19:30

RO: L. Williams
SB: R. Bignell
W: F2-3
HW: 10:52
SS: Normal

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin   1150 1 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst   1150 2 2.0
3 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell   1150 3 3.0
4 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey   1150 4 4.0
5 Solo Flying Ace Solo S3510 Peter Hinson   1150 5 5.0

Series 3 Race 3 - Solo Fleet - 16/08/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: D. Wolsey
W: F1-2 W
HW: 16:58
SS: Weak

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst   1150 1 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley   1150 2 2.0
3 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill   1150 3 3.0

Series 3 Race 4 - Solo Fleet - 23/08/2015 at 10:30

RO: S. Tallis
SB: P. Hinson
Wind: SE 1-3
HW: 1819
SS: Maintained

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst   1150 1 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley   1150 2 2.0
3 Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin   1150 3 3.0
4 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill   1150 4 4.0
5 Solo Flying Ace Solo S3510 Daisy Marston   1150 DNF 6.0

Series 3 Race 5 - Solo Fleet - 30/08/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB:: T. Hill
W: SE 1-2
HW: 1903
SS: Maintained

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst   1150 1 1.0
2 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell   1150 OOD 2.0

Series 3 Race 6 - Solo Fleet - 20/9/2015 at 10:30

RO: N. Martin
SB: D. Wolsey
W: SW 1-2
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst   1150 1 1.0
2 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell   1150 2 2.0
2 Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin   1150 OOD 2.0
2 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey   1150 OOD 2.0
5 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill   1150 3 3.0

Series 3 Race 7 - Solo Fleet - 27/09/2015 at 11:00

RO: R. Page
SB: P. Derverson
HW: 14:58

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:05
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley   1150 1 1.0
2 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill   1150 2 2.0
3 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey   1150 3 3.0
4 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell   1150 4 4.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com