Sunday Series 2015

Twickenham Yacht Club

Sunday Series as of 13/08/2015

Enterprise Fleet

Sailed: 21, Discards: 11, To count: 10, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Series 1 Race 1 Series 1 Race 3 Series 1 Race 4 Series 1 Race 5 Series 1 Race 6 Series 1 Race 7 Series 2 Race 1 Series 2 Race 2 Series 2 Race 3 Series 2 Race 4 Series 2 Race 5 Series 2 Race 6 Series 2 Race 7 Series 3 Race 1 Series 3 Race 2 Series 3 Race 3 Series 3 Race 4 Series 3 Race 5 Series 3 Race 6 Series 3 Race 7 Catchup Total Nett
1st Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot 1116 1.0 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) 1.0 2.0 OOD (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) 2.0 OOD 134.0 13.0
2nd Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (3.0) 2.0 OOD (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 3.0 (11.0 DNC) 1.0 2.0 (11.0 DNC) 2.0 2.0 OOD 1.0 (11.0 DNC) 1.0 2.0 131.0 18.0
3rd Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 (2.0) 2.0 2.0 OOD (3.0) 2.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 (5.0 DNF) 1.0 (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (3.0) 1.0 2.0 2.0 OOD 108.0 18.0
4th Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis 1116 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) 1.0 1.0 (11.0 DNC) 1.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 153.0 32.0
5th Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1116 (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 OOD (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 4.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 174.0 53.0
6th Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1116 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 2.0 4.0 DNF (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 181.0 60.0
7th Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1116 (11.0 DNC) 4.0 2.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 187.0 66.0
8th Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Robert Page 1116 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 OOD 11.0 DNC 215.0 94.0
9th Enterprise Sea Bear Enterprise 19743 Tobias 1116 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 217.0 96.0
10th Enterprise Sea Bear Enterprise 19743 Edward Skinner 1116 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 222.0 101.0

Handicap Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Series 3 Race 1 Series 3 Race 4 Total Nett
1st Handicap   Laser 152 Edward Skinner 1091 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Handicap   Topper 41823 Carol Unwin 1340 3.0 DNF 3.0 DNC 6.0 6.0

N12 Fleet

Sailed: 17, Discards: 7, To count: 10, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Series 1 Race 1 Series 1 Race 3 Series 1 Race 5 Series 1 Race 6 Series 1 Race 7 Series 2 Race 1 Series 2 Race 5 Series 2 Race 6 Series 2 Race 7 Series 3 Race 1 Series 3 Race 2 Series 3 Race 3 Series 3 Race 4 Series 3 Race 5 Series 3 Race 6 Series 3 Race 7 Catchup Total Nett
1st N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1075 1.0 (2.0 DNF) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 2.0 1.0 2.0 OOD 2.0 1.0 1.0 47.0 13.0
2nd N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1075 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 2.0 1.0 3.0 1.0 1.0 2.0 6.0 DNC 66.0 24.0
3rd N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1075 (6.0 DNC) 2.0 OOD 1.0 2.0 OOD (6.0 DNC) 1.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 2.0 6.0 DNC 2.0 OOD 6.0 DNC 72.0 30.0
4th N12 Papillon 2 National 12 N2901 Roger Hidden 1075 2.0 OOD (6.0 DNC) (6.0 DNC) 2.0 OOD 2.0 OOD (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 90.0 48.0
5th N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1075 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 2.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNF 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 96.0 54.0

Solo Fleet

Sailed: 21, Discards: 11, To count: 10, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Series 1 Race 1 Series 1 Race 3 Series 1 Race 4 Series 1 Race 5 Series 1 Race 6 Series 1 Race 7 Series 2 Race 1 Series 2 Race 2 Series 2 Race 3 Series 2 Race 4 Series 2 Race 5 Series 2 Race 6 Series 2 Race 7 Series 3 Race 1 Series 3 Race 2 Series 3 Race 3 Series 3 Race 4 Series 3 Race 5 Series 3 Race 6 Series 3 Race 7 Catchup Total Nett
1st Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 1.0 (2.0) (2.0) 1.0 (2.0) (2.0) 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 (14.0 DNC) (2.0) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (14.0 DNC) (3.0) 81.0 10.0
2nd Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 (2.0) 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 (14.0 DNC) (2.0) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 OOD 1.0 (5.0 DNF) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 1.0 123.0 13.0
3rd Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 (14.0 DNC) (3.0) (3.0) (5.0) (3.0) 3.0 2.0 3.0 2.0 2.0 1.0 (4.0) 2.0 (14.0 DNC) (4.0) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 OOD 3.0 2.0 114.0 22.0
4th Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1150 (14.0 DNC) 4.0 (14.0 DNC) 4.0 (14.0 DNC) (6.0 RET) 3.0 (14.0 DNC) 3.0 3.0 (14.0 DNC) (5.0) 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 4.0 (14.0 DNC) 3.0 2.0 (14.0 DNC) 169.0 32.0
5th Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1150 3.0 (14.0 DNC) 4.0 2.0 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 227.0 73.0
6th Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1150 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 (14.0 DNC) 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 3.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0 4.0 14.0 DNC 238.0 84.0
7th Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1150 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 14.0 DNC 3.0 14.0 DNC 2.0 OOD 14.0 DNC 14.0 DNC 246.0 92.0
8th Solo Flying Ace Solo S3510 Edward Skinner 1150 2.0 OOD 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 263.0 109.0
9th Solo Flying Ace Solo S3510 Daisy Marston 1150 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 6.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 276.0 122.0
10th Solo Flying Ace Solo S3510 Tom Hill 1150 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 283.0 129.0
11th Solo   Solo S1956 Rob Brignall 1150 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 284.0 130.0
12th Solo Flying Ace Solo S1956 Owen Lewis 1150 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 284.0 130.0
13th Solo Flying Ace Solo S3510 Peter Hinson 1150 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 285.0 131.0

Series 1 Race 1 - Enterprise Fleet - 22/03/15

RO: R. Hidden
SB: E. Skinner
HW: 10:19
SS: Turned during race

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot 1116 1 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 2 2.0

Series 1 Race 3 - Enterprise Fleet - 12/4/2015

RO: A. McElroy
SB: P. Deverson / P. Hinson
HW: 0738
Wind: NW 4-5

Start: Enterprise, Finishes: Finish time, Time: 10:37
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis 1116 0:23:30 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 0:27:00 2.0
3 Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1116 0:33:00 3.0
4 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1116 0:59:00 4.0

Series 1 Race 4 - Enterprise Fleet - 19/04/15

RO: E Sako
SB: R. Brignell / S. Moyne
HW: 1610
Wind: NE F3
SS: Slow

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot 1116 1 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 OOD 2.0
2 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1116 2 2.0
4 Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 3 3.0
5 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1116 4 4.0

Series 1 Race 5 - Enterprise Fleet - 26/04/15

RO: S. Talliss
SB: M. Marston
HW: 0910
Wind: N F1
SS: Ebb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis 1116 1:03:30 1.0
2 Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 OOD 2.0
2 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1116 1:28:28 2.0
4 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 1:32:27 3.0
5 Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1116 1:28:24 4.0
6 Enterprise Sea Bear Enterprise 19743 Tobias 1116 1:45:50 5.0

Series 1 Race 6 - Enterprise Fleet - 3/5/2015 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: P. Deverson
W: F1-2 SSW
HW: 15.34
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:31
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot 1116 1 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 2 2.0
3 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1116 3 3.0

Series 1 Race 7 - Enterprise Fleet - 10/5/15 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: T. Elliot
W: F2 SSW
HW: 1752
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:05
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis 1116 1 1.0
2 Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot 1116 OOD 2.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 2 2.0
4 Enterprise Sea Bear Enterprise 19743 Tobias 1116 3 3.0
5 Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Robert Page 1116 4 4.0

Series 2 Race 1 - Enterprise Fleet - 24/5/15 at 10:30am

RO: S. Moyse
SB: P. Hinson
W: F3 W
HW: 7:56pm
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis 1116 1 1.0
2 Enterprise Sea Bear Enterprise 19743 Edward Skinner 1116 2 2.0

Series 2 Race 2 - Enterprise Fleet - 31/5/15 at 10:30am

RO: J. Tindall
SB: R. Henning
W: F3-4 S/SW
HW: 2:14pm
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot 1116 1 1.0

Series 2 Race 3 - Enterprise Fleet - 14/06/15 at 10:30am

RO: M Marston
SB: P Hinson
W: F2 N
HW: 1359
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis 1116 1 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 2 2.0

Series 2 Race 4 - Enterprise Fleet - 21/06/15 at 10:30

RO: M Marston
SB: M O'Doherty
W: F3 W
HW: 1850
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot 1116 1 1.0
2 Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 2 2.0
3 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis 1116 3 3.0
4 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 DNF 5.0

Series 2 Race 5 - Enterprise Fleet - 28/06/2015 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: N. Titley
HW: 15:11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 1 1.0
2 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1116 2 2.0
3 Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 3 3.0

Series 2 Race 6 - Enterprise Fleet - 12/07/2015 at 10:30

RO: M. O'Doherty
SB: P. Hinson
W: SW F4
HW: 12:32
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot 1116 1 1.0
2 Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1116 OOD 2.0
2 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1116 2 2.0

Series 2 Race 7 - Enterprise Fleet - 19/07/2015 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: R. Henning
HW: 17:52

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 1 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 2 2.0
3 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1116 DNF 4.0

Series 3 Race 1 - Enterprise Fleet - 26/07/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: M. Unwin
W: SE F3-4
HW: 10:47
SS: Moderate

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot 1116 1 1.0
2 Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 2 2.0

Series 3 Race 2 - Enterprise Fleet - 09/08/2015 at 19:30

RO: L. Williams
SB: R. Bignell
W: F2-3
HW: 10:52
SS: Normal

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1116 1 1.0
2 Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1116 2 2.0

Series 3 Race 3 - Enterprise Fleet - 16/08/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: D. Wolsey
W: F1-2 W
HW: 16:58
SS: Weak

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis 1116 1 1.0
2 Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 2 2.0
3 Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1116 3 3.0

Series 3 Race 4 - Enterprise Fleet - 23/08/2015 at 10:30

RO: S. Tallis
SB: P. Hinson
Wind: SE 1-3
HW: 1819
SS: Maintained

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis 1116 1 1.0
2 Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 OOD 2.0
2 Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1116 2 2.0

Series 3 Race 5 - Enterprise Fleet - 30/08/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB:: T. Hill
W: SE 1-2
HW: 1903
SS: Maintained

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 1 1.0
2 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1116 2 2.0
3 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 3 3.0
4 Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1116 4 4.0

Series 3 Race 6 - Enterprise Fleet - 20/9/2015 at 10:30

RO: N. Martin
SB: D. Wolsey
W: SW 1-2
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 1 1.0
2 Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot 1116 2 2.0

Series 3 Race 7 - Enterprise Fleet - 27/09/2015 at 11:00

RO: R.Page
SB: P. Deverson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 1 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 2 2.0
2 Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Robert Page 1116 OOD 2.0

Catchup - Enterprise Fleet - 11/10/2015 at 11:00

RO: T. Elliott
SB: R. Bignill
W: SE F3
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1116 1 1.0
2 Enterprise Blue Stocking Enterprise 11735 Tim Elliot 1116 OOD 2.0
2 Enterprise Sea Badger Enterprise 21795 Stephen Talliss 1116 2 2.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1116 OOD 2.0

Series 1 Race 1 - Handicap Fleet - 22/03/15

RO: R. Hidden
SB: E. Skinner
HW: 10:19
SS: Turned during race

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 1 Race 3 - Handicap Fleet - 12/4/2015

RO: A. McElroy
SB: P. Deverson / P. Hinson
HW: 0738
Wind: NW 4-5

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 1 Race 4 - Handicap Fleet - 19/04/15

RO: E Sako
SB: R. Brignell / S. Moyne
HW: 1610
Wind: NE F3
SS: Slow

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 1 Race 5 - Handicap Fleet - 26/04/15

RO: S. Talliss
SB: M. Marston
HW: 0910
Wind: N F1
SS: Ebb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 1 Race 6 - Handicap Fleet - 3/5/2015 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: P. Deverson
W: F1-2 SSW
HW: 15.34
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:31
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 1 Race 7 - Handicap Fleet - 10/5/15 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: T. Elliot
W: F2 SSW
HW: 1752
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:05
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 2 Race 1 - Handicap Fleet - 24/5/15 at 10:30am

RO: S. Moyse
SB: P. Hinson
W: F3 W
HW: 7:56pm
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 2 Race 2 - Handicap Fleet - 31/5/15 at 10:30am

RO: J. Tindall
SB: R. Henning
W: F3-4 S/SW
HW: 2:14pm
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 2 Race 3 - Handicap Fleet - 14/06/15 at 10:30am

RO: M Marston
SB: P Hinson
W: F2 N
HW: 1359
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 2 Race 4 - Handicap Fleet - 21/06/15 at 10:30

RO: M Marston
SB: M O'Doherty
W: F3 W
HW: 1850
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 2 Race 5 - Handicap Fleet - 28/06/2015 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: N. Titley
HW: 15:11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 2 Race 6 - Handicap Fleet - 12/07/2015 at 10:30

RO: M. O'Doherty
SB: P. Hinson
W: SW F4
HW: 12:32
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 2 Race 7 - Handicap Fleet - 19/07/2015 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: R. Henning
HW: 17:52

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 3 Race 1 - Handicap Fleet - 26/07/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: M. Unwin
W: SE F3-4
HW: 10:47
SS: Moderate

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Handicap   Laser 152 Edward Skinner 1091 1:32:00 1.0
2 Handicap   Topper 41823 Carol Unwin 1340 DNF 3.0

Series 3 Race 2 - Handicap Fleet - 09/08/2015 at 19:30

RO: L. Williams
SB: R. Bignell
W: F2-3
HW: 10:52
SS: Normal

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 3 Race 3 - Handicap Fleet - 16/08/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: D. Wolsey
W: F1-2 W
HW: 16:58
SS: Weak

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 3 Race 4 - Handicap Fleet - 23/08/2015 at 10:30

RO: S. Tallis
SB: P. Hinson
Wind: SE 1-3
HW: 1819
SS: Maintained

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Handicap   Laser 152 Edward Skinner 1091 1:54:45 1.0

Series 3 Race 5 - Handicap Fleet - 30/08/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB:: T. Hill
W: SE 1-2
HW: 1903
SS: Maintained

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 3 Race 6 - Handicap Fleet - 20/9/2015 at 10:30

RO: N. Martin
SB: D. Wolsey
W: SW 1-2
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 3 Race 7 - Handicap Fleet - 27/09/2015 at 11:00

RO: R.Page
SB: P. Deverson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Catchup - Handicap Fleet - 11/10/2015 at 11:00

RO: T. Elliott
SB: R. Bignill
W: SE F3
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 1 Race 1 - N12 Fleet - 22/03/15

RO: R. Hidden
SB: E. Skinner
HW: 10:19
SS: Turned during race

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1075 1 1.0
2 N12 Papillon 2 National 12 N2901 Roger Hidden 1075 OOD 2.0

Series 1 Race 3 - N12 Fleet - 12/4/2015

RO: A. McElroy
SB: P. Deverson / P. Hinson
HW: 0738
Wind: NW 4-5

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:42
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1075 DNF 2.0
1 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1075 OOD 2.0

Series 1 Race 4 - N12 Fleet - 19/04/15

RO: E Sako
SB: R. Brignell / S. Moyne
HW: 1610
Wind: NE F3
SS: Slow

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 1 Race 5 - N12 Fleet - 26/04/15

RO: S. Talliss
SB: M. Marston
HW: 0910
Wind: N F1
SS: Ebb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1075 0:59:40 1.0

Series 1 Race 6 - N12 Fleet - 3/5/2015 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: P. Deverson
W: F1-2 SSW
HW: 15.34
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:31
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1075 OOD 2.0
1 N12 Papillon 2 National 12 N2901 Roger Hidden 1075 OOD 2.0

Series 1 Race 7 - N12 Fleet - 10/5/15 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: T. Elliot
W: F2 SSW
HW: 1752
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:05
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Papillon 2 National 12 N2901 Roger Hidden 1075 OOD 2.0

Series 2 Race 1 - N12 Fleet - 24/5/15 at 10:30am

RO: S. Moyse
SB: P. Hinson
W: F3 W
HW: 7:56pm
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1075 1 1.0

Series 2 Race 2 - N12 Fleet - 31/5/15 at 10:30am

RO: J. Tindall
SB: R. Henning
W: F3-4 S/SW
HW: 2:14pm
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 2 Race 3 - N12 Fleet - 14/06/15 at 10:30am

RO: M Marston
SB: P Hinson
W: F2 N
HW: 1359
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 2 Race 4 - N12 Fleet - 21/06/15 at 10:30

RO: M Marston
SB: M O'Doherty
W: F3 W
HW: 1850
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

Series 2 Race 5 - N12 Fleet - 28/06/2015 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: N. Titley
HW: 15:11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1075 1 1.0
2 N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1075 2 2.0

Series 2 Race 6 - N12 Fleet - 12/07/2015 at 10:30

RO: M. O'Doherty
SB: P. Hinson
W: SW F4
HW: 12:32
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1075 1 1.0

Series 2 Race 7 - N12 Fleet - 19/07/2015 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: R. Henning
HW: 17:52

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1075 1 1.0

Series 3 Race 1 - N12 Fleet - 26/07/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: M. Unwin
W: SE F3-4
HW: 10:47
SS: Moderate

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1075 1 1.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1075 2 2.0

Series 3 Race 2 - N12 Fleet - 09/08/2015 at 19:30

RO: L. Williams
SB: R. Bignell
W: F2-3
HW: 10:52
SS: Normal

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1075 1 1.0
2 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1075 2 2.0
3 N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1075 DNF 4.0

Series 3 Race 3 - N12 Fleet - 16/08/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: D. Wolsey
W: F1-2 W
HW: 16:58
SS: Weak

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1075 0:57:38 1.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1025 0:57:32 2.0

Series 3 Race 4 - N12 Fleet - 23/08/2015 at 10:30

RO: S. Tallis
SB: P. Hinson
Wind: SE 1-3
HW: 1819
SS: Maintained

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1025 1:13:37 1.0
2 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1075 1:23:54 2.0
3 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1075 1:29:23 3.0

Series 3 Race 5 - N12 Fleet - 30/08/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB:: T. Hill
W: SE 1-2
HW: 1903
SS: Maintained

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1075 1 1.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1075 OOD 2.0
2 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1075 2 2.0

Series 3 Race 6 - N12 Fleet - 20/9/2015 at 10:30

RO: N. Martin
SB: D. Wolsey
W: SW 1-2
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1075 1 1.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1075 2 2.0

Series 3 Race 7 - N12 Fleet - 27/09/2015 at 11:00

RO: R.Page
SB: P. Deverson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1075 1 1.0
2 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1075 2 2.0
2 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1075 OOD 2.0

Catchup - N12 Fleet - 11/10/2015 at 11:00

RO: T. Elliott
SB: R. Bignill
W: SE F3
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1075 1 1.0

Series 1 Race 1 - Solo Fleet - 22/03/15

RO: R. Hidden
SB: E. Skinner
HW: 10:19
SS: Turned during race

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 1 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 2 2.0
2 Solo Flying Ace Solo S3510 Edward Skinner 1150 OOD 2.0
4 Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1150 3 3.0

Series 1 Race 3 - Solo Fleet - 12/4/2015

RO: A. McElroy
SB: P. Deverson / P. Hinson
HW: 0738
Wind: NW 4-5

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:42
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 1 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 2 2.0
3 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 3 3.0
4 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1150 4 4.0
5 Solo Flying Ace Solo S3510 Edward Skinner 1150 5 5.0

Series 1 Race 4 - Solo Fleet - 19/04/15

RO: E Sako
SB: R. Brignell / S. Moyne
HW: 1610
Wind: NE F3
SS: Slow

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 1 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 2 2.0
3 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 3 3.0
4 Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1150 4 4.0

Series 1 Race 5 - Solo Fleet - 26/04/15

RO: S. Talliss
SB: M. Marston
HW: 0910
Wind: N F1
SS: Ebb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 1:02:41 1.0
2 Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1150 1:03:48 2.0
3 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 1:22:05 3.0
4 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1150 1:27:15 4.0
5 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 1:30:44 5.0

Series 1 Race 6 - Solo Fleet - 3/5/2015 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: P. Deverson
W: F1-2 SSW
HW: 15.34
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:31
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 1 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 2 2.0
3 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 3 3.0
4 Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1150 4 4.0

Series 1 Race 7 - Solo Fleet - 10/5/15 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: T. Elliot
W: F2 SSW
HW: 1752
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:05
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 1 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 2 2.0
3 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 3 3.0
4 Solo Flying Ace Solo S3510 Edward Skinner 1150 4 4.0
5 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1150 RET 6.0

Series 2 Race 1 - Solo Fleet - 24/5/15 at 10:30am

RO: S. Moyse
SB: P. Hinson
W: F3 W
HW: 7:56pm
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 1 1.0
2 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 2 2.0
3 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1150 3 3.0
4 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1150 4 4.0

Series 2 Race 2 - Solo Fleet - 31/5/15 at 10:30am

RO: J. Tindall
SB: R. Henning
W: F3-4 S/SW
HW: 2:14pm
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1150 1 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 2 2.0
3 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 3 3.0
4 Solo Flying Ace Solo S1956 Owen Lewis 1150 4 4.0

Series 2 Race 3 - Solo Fleet - 14/06/15 at 10:30am

RO: M Marston
SB: P Hinson
W: F2 N
HW: 1359
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1150 1 1.0
2 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 2 2.0
3 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1150 3 3.0

Series 2 Race 4 - Solo Fleet - 21/06/15 at 10:30

RO: M Marston
SB: M O'Doherty
W: F3 W
HW: 1850
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 2 1.0
2 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 3 2.0
3 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1150 4 3.0

Series 2 Race 5 - Solo Fleet - 28/06/2015 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: N. Titley
HW: 15:11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 1 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 OOD 2.0
2 Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1150 2 2.0
4 Solo Flying Ace Solo S3510 Tom Hill 1150 3 3.0

Series 2 Race 6 - Solo Fleet - 12/07/2015 at 10:30

RO: M. O'Doherty
SB: P. Hinson
W: SW F4
HW: 12:32
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 1 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 2 2.0
3 Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1150 3 3.0
4 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 4 4.0
5 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1150 5 5.0

Series 2 Race 7 - Solo Fleet - 19/07/2015 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: R. Henning
HW: 17:52

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 1 1.0
2 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 2 2.0
3 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1150 3 3.0
4 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 DNF 5.0

Series 3 Race 1 - Solo Fleet - 26/07/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: M. Unwin
W: SE F3-4
HW: 10:47
SS: Moderate

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 1 1.0
2 Solo Flying Ace Solo S3510 Daisy Marston 1150 DNF 4.0
2 Solo   Solo S1956 Rob Brignall 1150 DNF 4.0

Series 3 Race 2 - Solo Fleet - 09/08/2015 at 19:30

RO: L. Williams
SB: R. Bignell
W: F2-3
HW: 10:52
SS: Normal

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1150 1 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 2 2.0
3 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1150 3 3.0
4 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 4 4.0
5 Solo Flying Ace Solo S3510 Peter Hinson 1150 5 5.0

Series 3 Race 3 - Solo Fleet - 16/08/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: D. Wolsey
W: F1-2 W
HW: 16:58
SS: Weak

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 1 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 2 2.0
3 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1150 3 3.0

Series 3 Race 4 - Solo Fleet - 23/08/2015 at 10:30

RO: S. Tallis
SB: P. Hinson
Wind: SE 1-3
HW: 1819
SS: Maintained

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 1 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 2 2.0
3 Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1150 3 3.0
4 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1150 4 4.0
5 Solo Flying Ace Solo S3510 Daisy Marston 1150 DNF 6.0

Series 3 Race 5 - Solo Fleet - 30/08/2015 at 10:30

RO: P. Tippell
SB:: T. Hill
W: SE 1-2
HW: 1903
SS: Maintained

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 1 1.0

Series 3 Race 6 - Solo Fleet - 20/9/2015 at 10:30

RO: N. Martin
SB: D. Wolsey
W: SW 1-2
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 1 1.0
2 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 OOD 2.0
2 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1150 2 2.0
2 Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1150 OOD 2.0
5 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1150 3 3.0

Series 3 Race 7 - Solo Fleet - 27/09/2015 at 11:00

RO: R.Page
SB: P. Deverson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 1 1.0
2 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1150 2 2.0
3 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 3 3.0
4 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1150 4 4.0

Catchup - Solo Fleet - 11/10/2015 at 11:00

RO: T. Elliott
SB: R. Bignill
W: SE F3
SS: Slack

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1150 1 1.0
2 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1150 2 2.0
3 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1150 3 3.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com