Sunday Series 2016

Twickenham Yacht Club

Sunday Session 2

Enterprise Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY S2 Race 1 S2 Race 2 S2 Race 3 S2 Race 4 S2 Race 5 S2 Race 6 S2 Race 7 Total Nett
1st Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 1.0 (7.0 DNC) (2.0) (7.0 DNC) 2.0 2.0 NAR 2.0 NAR 23.0 7.0
2nd Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner 1120 2.0 2.0 (7.0 DNC) 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 34.0 13.0
3rd Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliott 1120 (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 37.0 16.0
4th Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 37.0 16.0
5th Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 2.0 OOD (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 OOD 7.0 DNC 7.0 DNC 39.0 18.0
6th Enterprise Sea Bear Enterprise 19743 Stepen Talliss 1120 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 49.0 28.0

Handicap Fleet

Sailed: 0, Discards: 3, To count: -3, Rating system: PY, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Total Nett

Solo Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY S2 Race 1 S2 Race 2 S2 Race 3 S2 Race 4 S2 Race 5 S2 Race 6 S2 Race 7 Total Nett
1st Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 (8.0 DNC) 1.0 (8.0 DNC) (3.0) 1.0 2.0 1.0 24.0 5.0
2nd Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1140 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 1.0 (8.0 DNC) 2.0 OOD 2.0 OOD 30.0 6.0
3rd Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 2.0 (8.0 DNC) 1.0 2.0 31.0 7.0
4th Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1140 1.0 (2.0) 2.0 OOD 2.0 OOD 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 25.0 7.0
5th Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 (4.0) 3.0 3.0 3.0 32.0 12.0
6th Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 2.0 3.0 (8.0 DNC) 5.0 4.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 38.0 14.0
7th Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 4.0 6.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 50.0 26.0

N12 Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY S2 Race 1 S2 Race 2 S2 Race 3 S2 Race 4 S2 Race 5 S2 Race 6 S2 Race 7 Total Nett
1st N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 (6.0 DNC) (3.0 DNF) 1.0 1.0 (2.0 NAR) 2.0 1.0 16.0 5.0
2nd N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 (2.0 OOD) 1.0 (6.0 DNC) 2.0 OOD (6.0 DNC) 1.0 2.0 20.0 6.0
3rd N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 1.0 (6.0 DNC) 2.0 (3.0) (6.0 DNC) 3.0 3.0 24.0 9.0
4th N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 3.0 DNF 2.0 OOD 3.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 32.0 14.0
5th N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 38.0 20.0

S2 Race 1 - Enterprise Fleet - 22/05/2016 at 10:30

RO: T. Hill
SB: M. Unwin

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 1 1.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner 1120 2 2.0
2 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 OOD 2.0

S2 Race 2 - Enterprise Fleet - 29/05/2016 at 10:30

RO: M. Marston
SB: P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliott 1120 1 1.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner 1120 2 2.0

S2 Race 3 - Enterprise Fleet - 05/06/2016 at 10:30

RO: R. & P. Hidden
SB: P. & F. Sharp

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 1 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 2 2.0

S2 Race 4 - Enterprise Fleet - 05/06/2016 at 10:30

RO: R. & P. Hidden
SB: P. & F. Sharp

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 1 1.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner 1120 2 2.0

S2 Race 5 - Enterprise Fleet - 26/06/2016 at 10:30

RO: A. McElroy
SB: M. Unwin

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliott 1120 1 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 2 2.0
2 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 OOD 2.0

S2 Race 6 - Enterprise Fleet - 10/07/16 at 10:30

RO: N. Martin
SB: G. Hutchinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 NAR 2.0

S2 Race 7 - Enterprise Fleet - 10/07/16 at 10:30

RO: N. Martin
SB: G. Hutchinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 NAR 2.0

S2 Race 1 - Handicap Fleet - 22/05/2016 at 10:30

RO: T. Hill
SB: M. Unwin

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 2 - Handicap Fleet - 29/05/2016 at 10:30

RO: M. Marston
SB: P. Hinson

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 3 - Handicap Fleet - 05/06/2016 at 10:30

RO: R. & P. Hidden
SB: P. & F. Sharp

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 4 - Handicap Fleet - 05/06/2016 at 10:30

RO: R. & P. Hidden
SB: P. & F. Sharp

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 5 - Handicap Fleet - 26/06/2016 at 10:30

RO: A. McElroy
SB: M. Unwin

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 6 - Handicap Fleet - 10/07/16 at 10:30

RO: N. Martin
SB: G. Hutchinson

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 7 - Handicap Fleet - 10/07/16 at 10:30

RO: N. Martin
SB: G. Hutchinson

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 1 - Solo Fleet - 22/05/2016 at 10:30

RO: T. Hill
SB: M. Unwin

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1140 1 1.0
2 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 2 2.0

S2 Race 2 - Solo Fleet - 29/05/2016 at 10:30

RO: M. Marston
SB: P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1 1.0
2 Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1140 2 2.0
3 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 3 3.0

S2 Race 3 - Solo Fleet - 05/06/2016 at 10:30

RO: R. & P. Hidden
SB: P. & F. Sharp

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1140 1 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 2 2.0
2 Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1140 OOD 2.0
4 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 3 3.0
5 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 4 4.0

S2 Race 4 - Solo Fleet - 05/06/2016 at 10:30

RO: R. & P. Hidden
SB: P. & F. Sharp

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1140 1 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 2 2.0
2 Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1140 OOD 2.0
4 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 3 3.0
5 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 4 4.0
6 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 5 5.0
7 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 6 6.0

S2 Race 5 - Solo Fleet - 26/06/2016 at 10:30

RO: A. McElroy
SB: M. Unwin

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1 1.0
2 Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1140 2 2.0
3 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 3 3.0
4 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 4 4.0

S2 Race 6 - Solo Fleet - 10/07/16 at 10:30

RO: N. Martin
SB: G. Hutchinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 2 2.0
2 Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1140 OOD 2.0
4 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 3 3.0

S2 Race 7 - Solo Fleet - 10/07/16 at 10:30

RO: N. Martin
SB: G. Hutchinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1 1.0
2 Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1140 OOD 2.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 2 2.0
4 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 3 3.0

S2 Race 1 - N12 Fleet - 22/05/2016 at 10:30

RO: T. Hill
SB: M. Unwin

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 1 1.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 OOD 2.0
3 N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 DNF 3.0

S2 Race 2 - N12 Fleet - 29/05/2016 at 10:30

RO: M. Marston
SB: P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 1 1.0
2 N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 OOD 2.0
3 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 DNF 3.0

S2 Race 3 - N12 Fleet - 05/06/2016 at 10:30

RO: R. & P. Hidden
SB: P. & F. Sharp

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 1 1.0
2 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 2 2.0
3 N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 3 3.0

S2 Race 4 - N12 Fleet - 05/06/2016 at 10:30

RO: R. & P. Hidden
SB: P. & F. Sharp

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 1 1.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 OOD 2.0
2 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 2 2.0
4 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 3 3.0

S2 Race 5 - N12 Fleet - 26/06/2016 at 10:30

RO: A. McElroy
SB: M. Unwin

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 NAR 2.0

S2 Race 6 - N12 Fleet - 10/07/16 at 10:30

RO: N. Martin
SB: G. Hutchinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 1 1.0
2 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 2 2.0
3 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 3 3.0

S2 Race 7 - N12 Fleet - 10/07/16 at 10:30

RO: N. Martin
SB: G. Hutchinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 1 1.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 2 2.0
3 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 3 3.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com