event burgee venue burgee

Sunday Session 2 2017

Twickenham Yacht Club

Results are provisional (Updated: July 6, 2017)

Enterprise Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY S2 Race 1 S2 Race 2 S2 Race 3 S2 Race 4 S2 Race 5 S2 Race 6 Total Nett
1st Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 David Mitchell 1120 1.0 2.0 (8.0 DNC) 1.0 3.0 (4.0) 19.0 7.0
2nd Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner 1120 (2.0) 1.0 (8.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 17.0 7.0
3rd Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 NAR 4.0 1.0 3.0 26.0 10.0
4th Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliott 1120 2.0 OOD (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 8.0 DNC 1.0 30.0 14.0
5th Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1120 2.0 OOD (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 42.0 26.0
6th Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 5.0 45.0 29.0
7th Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 7.0 RET 47.0 31.0

Handicap Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Total Nett

Solo Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY S2 Race 1 S2 Race 2 S2 Race 3 S2 Race 4 S2 Race 5 S2 Race 6 Total Nett
1st Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 (8.0 DNC) 1.0 1.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 27.0 11.0
2nd Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 1.0 8.0 DNC 27.0 11.0
3rd Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 2.0 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 8.0 DNC 30.0 14.0
4th Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 3.0 (8.0 DNC) 2.0 OOD (8.0 DNC) 8.0 DNC 2.0 31.0 15.0
5th Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 4.0 (8.0 DNC) 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 38.0 22.0
6th Solo Flying Ace Solo S3510   1140 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 2.0 8.0 DNC 8.0 DNC 42.0 26.0
7th Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 (8.0 DNC) 2.0 OOD (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 42.0 26.0

N12 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY S2 Race 1 S2 Race 2 S2 Race 3 S2 Race 4 S2 Race 5 Total Nett
1st N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 1.0 1.0 (7.0 DNC) 2.0 OOD 1.0 12.0 5.0
2nd N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 (7.0 DNC) 2.0 7.0 DNC 1.0 2.0 19.0 12.0
3rd N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 (7.0 DNC) 7.0 DNC 2.0 OOD 2.0 2.0 OOD 20.0 13.0
4th N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 2.0 3.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 26.0 19.0
5th N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 3.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 27.0 20.0
6th N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 2.0 OOD (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 30.0 23.0

S2 Race 1 - Enterprise Fleet - 14/05/17 at 10:30

RO: M. Marston
SB: T. Elliott

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 David Mitchell 1120 1 1.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner 1120 2 2.0
2 Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliott 1120 OOD 2.0
2 Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1120 OOD 2.0

S2 Race 2 - Enterprise Fleet - 21/05/17 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: R. Page

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner 1120 1 1.0
2 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 David Mitchell 1120 2 2.0

S2 Race 3 - Enterprise Fleet - 28/05/17 at 10:30

RO: S. Hill
SB: S. Williams

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 NAR 2.0

S2 Race 4 - Enterprise Fleet - 04/06/17 at 10:30

RO: A. Edwards
SB: B. Litherland

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 David Mitchell 1120 69:24 1.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner 1120 69:29 2.0
3 Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliott 1120 72:19 3.0
4 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 82:45 4.0

S2 Race 5 - Enterprise Fleet - 11/06/17 at 10:30

RO: E. Sako
SB: S. Williams

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 1:00:34 1.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner 1120 1:00:59 2.0
3 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 David Mitchell 1120 1:01:58 3.0

S2 Race 6 - Enterprise Fleet - 11/06/17 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: D. Wolsey & P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliott 1120 1:15:10 1.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner 1120 1:27:37 2.0
3 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 1:48:04 3.0
4 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 David Mitchell 1120 1:57:20 4.0
5 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 1:33:08 5.0
6 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 RET 7.0

S2 Race 1 - Handicap Fleet - 14/05/17 at 10:30

RO: M. Marston
SB: T. Elliott

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 2 - Handicap Fleet - 21/05/17 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: R. Page

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 3 - Handicap Fleet - 28/05/17 at 10:30

RO: S. Hill
SB: S. Williams

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 4 - Handicap Fleet - 04/06/17 at 10:30

RO: A. Edwards
SB: B. Litherland

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 5 - Handicap Fleet - 11/06/17 at 10:30

RO: E. Sako
SB: S. Williams

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 6 - Handicap Fleet - 11/06/17 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: D. Wolsey & P. Hinson

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S2 Race 1 - Solo Fleet - 14/05/17 at 10:30

RO: M. Marston
SB: T. Elliott

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1 1.0
2 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 2 2.0
3 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 3 3.0
4 Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 4 4.0

S2 Race 2 - Solo Fleet - 21/05/17 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: R. Page

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1 1.0
2 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 2 2.0
2 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 OOD 2.0

S2 Race 3 - Solo Fleet - 28/05/17 at 10:30

RO: S. Hill
SB: S. Williams

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1 1.0
2 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 OOD 2.0
2 Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 2 2.0

S2 Race 4 - Solo Fleet - 04/06/17 at 10:30

RO: A. Edwards
SB: B. Litherland

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 65:06 1.0
2 Solo Flying Ace Solo S3510   1140 7920 2.0

S2 Race 5 - Solo Fleet - 11/06/17 at 10:30

RO: E. Sako
SB: S. Williams

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:57:12 1.0
2 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 1:02:03 2.0

S2 Race 6 - Solo Fleet - 11/06/17 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: D. Wolsey & P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1 1.0
2 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 2 2.0

S2 Race 1 - N12 Fleet - 14/05/17 at 10:30

RO: M. Marston
SB: T. Elliott

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 1 1.0
2 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 2 2.0
2 N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 OOD 2.0
4 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 3 3.0

S2 Race 2 - N12 Fleet - 21/05/17 at 10:30

RO: P. Tippell
SB: R. Page

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 1 1.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 2 2.0
3 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 3 3.0

S2 Race 3 - N12 Fleet - 28/05/17 at 10:30

RO: S. Hill
SB: S. Williams

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 OOD 2.0

S2 Race 4 - N12 Fleet - 04/06/17 at 10:30

RO: A. Edwards
SB: B. Litherland

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 63:35 1.0
2 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 OOD 2.0
2 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 75:55 2.0

S2 Race 5 - N12 Fleet - 11/06/17 at 10:30

RO: E. Sako
SB: S. Williams

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 0:50:39 1.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 0:56:46 2.0
2 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 OOD 2.0
4 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 1:09:32 3.0

S2 Race 6 - N12 Fleet - 11/06/17 at 10:30

RO: R. Hidden
SB: D. Wolsey & P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com