event burgee venue burgee

Sunday Session 2 2017

Twickenham Yacht Club

Results are provisional (Updated: August 24, 2017)

Enterprise Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY S3 Race 1 S3 Race 2 S3 Race 3 S3 Race 4 Total Nett
1st Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner 1120 2.0 3.0 DNF 1.0 1.0 7.0 7.0
2nd Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 1.0 8.0 DNC 2.0 8.0 DNC 19.0 19.0
3rd Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 David Mitchell 1120 8.0 DNC 1.0 8.0 DNC 3.0 DNF 20.0 20.0
4th Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 3.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 27.0 27.0
5th Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1120 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 32.0 32.0
5th Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 32.0 32.0
5th Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliott 1120 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 32.0 32.0

Handicap Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Total Nett

Solo Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY S3 Race 1 S3 Race 2 S3 Race 3 S3 Race 4 Total Nett
1st Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1.0 1.0 3.0 1.0 6.0 6.0
2nd Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 8.0 DNC 2.0 1.0 2.0 13.0 13.0
3rd Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 2.0 OOD 8.0 DNC 4.0 3.0 17.0 17.0
4th Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 2.0 2.0 OOD 8.0 DNC 8.0 DNC 20.0 20.0
5th Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 4.0 22.0 22.0
6th Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 8.0 DNC 3.0 5.0 8.0 DNC 24.0 24.0
7th Solo Flying Ace Solo S3510   1140 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 32.0 32.0

N12 Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY S3 Race 1 S3 Race 2 S3 Race 3 S3 Race 4 Total Nett
1st N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 1.0 16.0 16.0
2nd N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 7.0 DNC 2.0 NAR 7.0 DNC 2.0 18.0 18.0
3rd N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 2.0 7.0 DNC 2.0 7.0 DNC 18.0 18.0
4th N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 22.0 22.0
5th N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 24.0 24.0
6th N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 28.0 28.0

S3 Race 1 - Enterprise Fleet - 23/07/2017 at 10:30

RO: E. Sako
SB: D. Wolsey

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 1 1.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner 1120 2 2.0
3 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 3 3.0

S3 Race 2 - Enterprise Fleet - 30/07/2017 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: A. McElroy & R. Blundell

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 David Mitchell 1120 1 1.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner 1120 DNF 3.0

S3 Race 3 - Enterprise Fleet - 13/08/2017 at 10:30

RO: N. Martin
SB: P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner 1120 1 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 2 2.0

S3 Race 4 - Enterprise Fleet - 20/08/2017 at 10:30

RO: N. Martin
SB: P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner 1120 1 1.0
2 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 David Mitchell 1120 DNF 3.0

S3 Race 1 - Handicap Fleet - 23/07/2017 at 10:30

RO: E. Sako
SB: D. Wolsey

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S3 Race 2 - Handicap Fleet - 30/07/2017 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: A. McElroy & R. Blundell

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S3 Race 3 - Handicap Fleet - 13/08/2017 at 10:30

RO: N. Martin
SB: P. Hinson

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S3 Race 4 - Handicap Fleet - 20/08/2017 at 10:30

RO: N. Martin
SB: P. Hinson

Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points

S3 Race 1 - Solo Fleet - 23/07/2017 at 10:30

RO: E. Sako
SB: D. Wolsey

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1 1.0
2 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 OOD 2.0
2 Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 3 2.0

S3 Race 2 - Solo Fleet - 30/07/2017 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: A. McElroy & R. Blundell

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 2 2.0
2 Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 OOD 2.0
4 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 3 3.0

S3 Race 3 - Solo Fleet - 13/08/2017 at 10:30

RO: N. Martin
SB: P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1 1.0
2 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 2 2.0
3 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 3 3.0
4 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 4 4.0
5 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 5 5.0

S3 Race 4 - Solo Fleet - 20/08/2017 at 10:30

RO: N. Martin
SB: P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 2 2.0
3 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 3 3.0
4 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 4 4.0

S3 Race 1 - N12 Fleet - 23/07/2017 at 10:30

RO: E. Sako
SB: D. Wolsey

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 1 1.0
2 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 2 2.0

S3 Race 2 - N12 Fleet - 30/07/2017 at 10:30

RO: O. Griffith
SB: A. McElroy & R. Blundell

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 NAR 2.0

S3 Race 3 - N12 Fleet - 13/08/2017 at 10:30

RO: N. Martin
SB: P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 1 1.0
2 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 2 2.0

S3 Race 4 - N12 Fleet - 20/08/2017 at 10:30

RO: N. Martin
SB: P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 1 1.0
2 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 2 2.0
3 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 3 3.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com