event burgee venue burgee

Wednesday Evening Series 2016

Twickenham Yacht Club

Results are provisional as of 15:30 on September 11, 2016

Overall

Sailed: 14, Discards: 7, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Race 11 Race 12 Race 13 Race 14 Catchup Total Nett
1st Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 (2.0) 1.0 (2.0) 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 OOD 2.0 1.0 1.0 2.0 (19.0 DNC) 109.0 10.0
2nd Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 (10.0 DNF) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 (19.0 DNC) (7.0 DNF) 2.0 OOD 1.0 1.0 (3.0) 2.0 3.0 1.0 107.0 11.0
3rd N12 Papillon 2 National 12 N2901 Jim Francis 1104 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 4.0 (19.0 DNC) 1.0 2.0 OOD (6.0 DNF) 2.0 3.0 (7.0) (19.0 DNC) 124.0 16.0
4th Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 (10.0 DNF) 2.0 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (9.0 DNF) (7.0 DNF) 3.0 4.0 3.0 (12.0 DNF) 4.0 (5.0) 2.0 102.0 21.0
5th N12 Maxim N12 N2903 Alistair Edwards 1104 3.0 2.0 OOD 1.0 5.0 DNF (19.0 DNC) 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 8.0 (19.0 DNC) 1.0 (19.0 DNC) 155.0 22.0
6th N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 10.0 DNF 2.0 OOD (19.0 DNC) 2.0 2.0 OOD 1.0 7.0 DNF (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 161.0 28.0
7th Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 (10.0 DNF) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 DNF (19.0 DNC) (9.0 DNF) (7.0 DNF) 2.0 3.0 4.0 (7.0) 5.0 6.0 4.0 119.0 29.0
8th Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 19.0 DNC 5.0 19.0 DNC 4.0 6.0 191.0 58.0
9th N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 (19.0 DNC) 3.0 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 2.0 OOD 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 218.0 85.0
10th N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 10.0 DNF (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 12.0 DNF 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 219.0 86.0
11th Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 9.0 6.0 19.0 DNC 3.0 227.0 94.0
12th N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 9.0 DNF 7.0 DNF (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 229.0 96.0
13th Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliot 1120 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 DNF 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 238.0 105.0
14th Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1140 10.0 DNF (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 2.0 OOD 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 240.0 107.0
15th Solo   Solo S1956 Andrew Strickland 1140 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 6.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 253.0 120.0
16th Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1140 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0 DNF (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 254.0 121.0
17th Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 266.0 133.0
17th Enterprise Sea Bear Enterprise K19745 S. Lee 1120 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 266.0 133.0

Race 1 - 04/05/2016 at 19:30

RO: E. Sako
SB: B. Litherland

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 Papillon 2 National 12 N2901 Jim Francis 1054 0:26:26   0:25:05 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 0:28:57   0:25:24 2.0
3 N12 Maxim N12 N2903 Alistair Edwards 1054 0:28:44   0:27:16 3.0
4 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 DNF     10.0
4 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 DNF     10.0
4 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 DNF     10.0
4 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 DNF     10.0
4 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 DNF     10.0
4 Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1140 DNF     10.0

Race 2 - 11/05/2016 at 19:30

RO: P. Deverson
SB: A. Edwards

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 0:28:01   0:24:35 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1100 0:32:32   0:29:35 2.0
2 N12 Maxim N12 N2903 Alistair Edwards 1104 OOD     2.0
2 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 OOD     2.0
5 N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 0:34:34   0:31:19 3.0

Race 3 - 18/05/2016 at 19:30

RO: A. McElroy
SB: B. Litherland

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:44:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 Maxim N12 N2903 Alistair Edwards 1104 0:36:15 2 0:32:50 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 0:39:37 2 0:34:45 2.0
3 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 0:29:04 1 0:51:54 3.0
4 N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 0:37:07 1 1:07:14 4.0

Race 4 - 25/05/2016 at 19:30

RO: C. Barlette
SB: D. Mitchell

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:41:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1:08:52 2 1:00:25 1.0
2 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 1:08:02 2 1:01:37 2.0
3 N12 Maxim N12 N2903 Alistair Edwards 1104 DNF     5.0
3 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 DNF     5.0

Race 5 - 01/06/2016 at 19:30

RO: R. & P. Hidden
SB: D. Mitchell & P. Deverson

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:48:08 2 0:42:13 1.0
2 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 OOD     2.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 0:58:19 2 0:52:49 2.0
4 N12 Papillon 2 National 12 N2901 Jim Francis 1104 0:50:31 1 1:31:31 3.0
5 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 0:54:08 1 1:38:04 4.0

Race 7 - 15/06/2016 at 19:30

RO: K. Newson
SB: D. Mitchell

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:38:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1054 1:00:10 2 0:57:05 1.0
2 N12 Maxim N12 N2903 Alistair Edwards 1104 1:08:10 2 1:01:45 2.0
3 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 1:18:50 2 1:09:09 3.0
4 N12 Papillon 2 National 12 N2901 Jim Francis 1104 1:32:25 2 1:23:43 4.0
5 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1054 1:34:15 2 1:29:25 5.0
6 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 DNF     9.0
6 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 DNF     9.0
6 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 DNF     9.0

Race 8 - 22/06/16 at 19:30

RO: A. McElroy
SB: R. Bignell

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 DNF 7.0
1 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 DNF 7.0
1 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 DNF 7.0
1 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 DNF 7.0
1 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 DNF 7.0
1 Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1140 DNF 7.0

Race 9 - 29/06/16 at 19:30

RO: R. Hideen
SB: N. Titley

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 Papillon 2 National 12 N2901 Jim Francis 1054 0:49:49 2 0:47:16 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 OOD     2.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 0:58:33 2 0:52:17 2.0
4 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 1:15:31 2 1:07:26 3.0
5 Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliot 1120 DNF 2   5.0

Race 10 - 06/07/16 at 19:30

RO: I. Herst
SB: J. Francis

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:40:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:43:40 2 0:38:18 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 OOD     2.0
2 N12 Papillon 2 National 12 N2901 Jim Francis 1104 OOD     2.0
2 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 0:45:30 2 0:39:55 2.0
5 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 0:45:49 2 0:40:54 3.0
6 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 0:46:52 1 1:23:41 4.0

Race 11 - 20/07/16 at 19:30

RO: N. Martin
SB: C. Gibbon

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:34:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:32:45 4 0:28:44 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 0:37:20 4 0:32:45 2.0
2 Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1140 OOD     2.0
4 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 0:40:29 4 0:36:09 3.0
5 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 0:46:16 4 0:41:19 4.0
6 N12 Papillon 2 National 12 N2901 Jim Francis 1104 DNF     6.0

Race 12 - 27/07/16 at 19:30

RO: I. Herst
SB: J. Francis

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:45:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 0:56:22 5 0:49:27 1.0
2 N12 Papillon 2 National 12 N2901 Jim Francis 1104 1:00:20 5 0:54:39 2.0
2 N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 OOD     2.0
4 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1:04:08 5 0:56:15 3.0
5 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 1:03:00 5 0:57:04 4.0
6 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 1:00:40 4 1:06:31 5.0
7 Solo   Solo S1956 Andrew Strickland 1140 1:03:49 3 1:33:18 6.0
8 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 1:13:00 3 1:48:38 7.0
9 N12 Maxim N12 N2903 Alistair Edwards 1104 1:04:29 2 2:26:01 8.0
10 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 1:05:32 2 2:26:17 9.0
11 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 DNF     12.0
11 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 DNF     12.0

Race 13 - 10/08/2016 at 19:30

RO: K. Newson
SB: G. Hutchinson / A. Aarnoudse

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 0:48:00 2 0:42:06 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:51:20 2 0:45:02 2.0
3 N12 Papillon 2 National 12 N2901 Jim Francis 1104 0:52:30 2 0:47:33 3.0
4 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 0:52:40 1 1:34:03 4.0
5 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 0:54:30 1 1:37:19 5.0
6 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 0:54:50 1 1:37:55 6.0

Race 14 - 17/08/2016 at 19:30

RO: G. Timmis
SB: J. Tindale

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:40:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 Maxim N12 N2903 Alistair Edwards 1104 0:36:46 2 0:33:18 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 0:39:40 2 0:34:48 2.0
3 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:41:50 2 0:36:42 3.0
4 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 0:42:55 2 0:37:39 4.0
5 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 0:42:21 2 0:37:49 5.0
6 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 0:42:44 2 0:38:09 6.0
7 N12 Papillon 2 National 12 N2901 Jim Francis 1104 0:42:30 2 0:38:30 7.0

Catchup - 24/08/2016 at 19:30

RO: A. McElroy
SB: D. Mitchell

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:28:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:32:50 6 0:28:48 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 0:34:05 6 0:30:26 2.0
3 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 0:37:01 6 0:33:03 3.0
4 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 0:37:40 6 0:33:38 4.0
5 Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliot 1120 0:39:20 6 0:35:07 5.0
6 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 0:40:50 6 0:35:49 6.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com