event burgee venue burgee

Wednesday Evening Series 2017

Twickenham Yacht Club

Results are provisional as of 18:54 on October 29, 2017

Overall

Sailed: 14, Discards: 7, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Race 1 Race 2 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Race 11 Race 12 Race 13 Race 14 Race 15 Total Nett
1st Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 (2.0 OOD) 1.0 (2.0) (2.0 OOD) 1.0 (2.0) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 NAR 2.0 (20.0 DNC) 2.0 78.0 10.0
2nd N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 (20.0 DNC) (5.0) 3.0 1.0 3.0 (6.0) (20.0 DNC) (5.5) 4.0 2.0 (20.0 DNC) 4.0 1.0 (20.0 DNC) 114.5 18.0
3rd Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 2.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 3.0 DNF 2.0 (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) 159.0 19.0
4th Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 (20.0 DNC) 3.0 4.0 2.0 OOD 2.0 4.0 (20.0 DNC) (8.0) (8.0 DNF) 4.0 (20.0 DNC) (6.0) 3.0 (20.0 DNC) 124.0 22.0
5th N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 1.0 (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 2.0 OOD 20.0 DNC 187.0 47.0
6th N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 OOD 2.0 OOD 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 208.0 68.0
7th N12 Papillon 2 National 12 N2901 R. Hidden 1104 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 OOD 2.0 OOD (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 211.0 71.0
8th Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) 3.0 3.0 2.0 OOD (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 211.0 71.0
9th N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 (20.0 DNC) 2.0 OOD 2.0 OOD (20.0 DNC) (20.0 DNC) 7.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 212.0 72.0
10th Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 4.0 DNF (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 3.0 214.0 74.0
11th Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.5 2.0 OOD 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 247.5 107.5
12th Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 249.0 109.0
13th N12 Next Tern National 12 N3159   1104 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 20.0 DNC 20.0 DNC 261.0 121.0
14th Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 OOD 20.0 DNC 262.0 122.0
15th Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliot 1120 (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 264.0 124.0
16th Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 265.0 125.0
17th N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 265.0 125.0
18th N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 7.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 267.0 127.0
19th Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1120 (20.0 DNC) 7.0 DNF (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 267.0 127.0

Race 1 - 03/05/2017 at 19:30

RO: N. Martin
SB: N. Titley

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1054 0:44:50 1 0:42:32 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 OOD     2.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 1:09:22 1 1:01:56 2.0
4 Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 DNF     4.0

Race 2 - 10/05/2017 at 19:30

RO: P. Deverson
SB: B. Litherland

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:47:30 5 0:41:40 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 0:47:03 5 0:42:01 2.0
2 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 OOD     2.0
4 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 0:47:23 5 0:42:18 3.0
5 Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliot 1120 0:48:53 5 0:43:39 4.0
6 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 0:55:00 5 0:49:49 5.0
7 Enterprise R Supwards Too Enterprise 18460 Mike O'Docherty 1120 DNF     7.0

Race 4 - 24/05/2017 at 19:30

RO: R. Hidden
SB: P. Deverson

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 0:56:33 3 0:51:13 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1:12:05 3 1:03:14 2.0
2 N12 Papillon 2 National 12 N2901 R. Hidden 1104 OOD 3   2.0
2 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 OOD     2.0
5 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 1:18:56 3 1:11:30 3.0
6 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 1:00:18 2 1:20:46 4.0
7 N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 0:59:50 2 1:21:18 5.0

Race 5 - 31/05/2017 at 19:30

RO: R. Hidden
SB: N. Titley & S. Tallis

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 0:34:47 3 0:31:30 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 OOD     2.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 OOD     2.0
2 N12 Papillon 2 National 12 N2901 R. Hidden 1104 OOD     2.0
2 Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 0:38:04 3 0:33:24 2.0

Race 6 - 07/06/2017 at 19:30

RO: E. Sako / K. Newson
SB: T. Hill

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:47:52 3 0:41:59 1.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 0:48:37 3 0:43:24 2.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 OOD     2.0
4 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 0:56:04 3 0:50:47 3.0

Race 7 - 13/06/2017 at 19:30

RO: K. Newson
SB: T. Hill

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 0:59:55   0:54:16 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1:02:55   0:55:11 2.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 OOD     2.0
4 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1:03:05   0:55:20 3.0
5 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 1:03:09   0:56:23 4.0
6 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 1:03:17   0:56:30 5.0
7 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 1:03:12   0:57:15 6.0
8 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 1:03:15   0:57:18 7.0

Race 8 - 28/06/2017 at 19:30

RO: D. Mitchell
SB: P. Sharp

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 0:27:41   0:25:05 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 DNF     3.0

Race 9 - 05/07/2017 at 19:30

RO: G. Timmis & P. Hidden
SB: Not recorded

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:40:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 Papillon 2 National 12 N2901 R. Hidden 1104 0:47:03   0:42:37 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 0:50:33   0:45:08 2.0
3 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 0:52:36   0:46:08 3.0
4 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 0:53:50   0:48:04 4.0
5 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 0:54:03   0:48:58 5.5
5 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 0:54:50   0:48:58 5.5
7 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 0:57:10   0:51:47 7.0
8 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 0:58:50   0:52:32 8.0

Race 10 - 12/07/2017 at 19:30

RO: J. Francis
SB: D. Mitchell

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:32:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:42:11 6 0:37:00 1.0
2 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 0:50:08 6 0:45:25 2.0
2 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 OOD     2.0
4 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 0:53:46 6 0:47:10 3.0
5 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 0:45:19 5 0:49:15 4.0
6 Solo Pegasus Solo S2056 Paul Tippell 1140 0:56:30 6 0:49:34 5.0
7 N12 Papillon 2 National 12 N2901 R. Hidden 1104 1:17:27 5 1:24:11 6.0
8 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 DNF     8.0

Race 11 - 19/07/2017 at 19:30

RO: I. Herst
SB: C. Gibson

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1:02:17 3 0:54:38 1.0
2 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 1:11:11 3 1:04:29 2.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 OOD     2.0
4 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 1:13:40 3 1:05:46 3.0
5 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 1:22:15 3 1:13:26 4.0
6 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 1:22:23 3 1:13:33 5.0

Race 12 - 19/07/2017 at 19:30

RO: K. Newson
SB: S. Tallis

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 NAR 2.0

Race 13 - 02/08/2017 at 19:30

RO: E. Sako
SB: N. Smart

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 Next Tern National 12 N3159   1104 0:52:38 3 0:47:41 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:56:25 3 0:49:29 2.0
3 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 0:57:08 3 0:51:45 3.0
4 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 1:05:32 3 0:59:22 4.0
5 Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 1:08:00 3 0:59:39 5.0
6 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 1:07:59 3 1:00:42 6.0

Race 14 - 16/08/2017 at 19:30

RO: S. Hill
SB: A. Edwards

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 19:35:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 N12 Last Tango National 12 N3421 Steve Williams 1104 1 1.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 2 2.0
2 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 OOD 2.0
2 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 OOD 2.0
5 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Steve Tallis 1120 3 3.0

Race 15 - 23/08/2017 at 19:30

RO: J. Deverson
SB: M. O'Doherty

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:40:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 ArticTern National 12 N2700 Pip Deverson 1104 0:44:15 3 0:40:05 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:52:05 3 0:45:41 2.0
3 Solo Flying Ace Solo S1956 Rory Blundell 1140 0:56:28 3 0:49:32 3.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com