event burgee venue burgee

Winter Series 2016

Twickenham Yacht Club

Results are provisional as of 17:56 on December 21, 2016

Overall

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Total Nett
1st Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 (2.0) 1.0 (2.0 OOD) (2.0) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 (2.0) 2.0 16.0 6.0
2nd Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1.0 (21.0 DNC) (3.0) 1.0 2.0 (21.0 DNC) (3.0) (4.0) 2.0 OOD 1.0 59.0 7.0
3rd N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 (6.0) 2.0 1.0 (5.0) (6.0) 2.0 2.0 OOD (21.0 DNC) 1.0 (5.0) 51.0 8.0
4th N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 3.0 (21.0 DNC) 2.0 (4.0) 4.0 (21.0 DNC) 1.0 2.0 (21.0 DNC) (7.0 DNF) 86.0 12.0
5th Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner / Stephen Tallis 1120 (21.0 DNC) 3.0 (10.0 DNF) 2.0 OOD 3.0 3.0 (21.0 DNC) (9.0 DNF) (4.0) 4.0 80.0 15.0
6th Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 (8.0) (21.0 DNC) 4.0 (21.0 DNC) (10.0) (21.0 DNC) 4.0 3.0 7.0 3.0 102.0 21.0
7th Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 2.0 OOD 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (9.0) (21.0 DNC) 5.0 9.0 DNF 5.0 (21.0 DNC) 119.0 26.0
8th N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 (21.0 DNC) 2.0 OOD 5.0 6.0 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 9.0 DNF (21.0 DNC) (21.0 DNC) 132.0 27.0
9th N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 2.0 OOD (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 8.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 OOD 21.0 DNC 7.0 DNF 145.0 40.0
10th Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 11.0 DNF (21.0 DNC) 10.0 DNF (21.0 DNC) 7.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 9.0 DNF 6.0 (21.0 DNC) 148.0 43.0
11th Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliott 1120 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 21.0 DNC 5.0 2.0 OOD 21.0 DNC 158.0 53.0
12th Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1140 7.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 2.0 OOD 159.0 54.0
13th N12 Papillon 2 National 12 N2901 Roger Hidden 1104 5.0 (21.0 DNC) 10.0 DNF (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 OOD (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 164.0 59.0
14th Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1140 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 OOD (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 174.0 69.0
15th Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 (21.0 DNC) 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 3.0 21.0 DNC 175.0 70.0
16th Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 9.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 2.0 OOD 21.0 DNC 21.0 DNC 179.0 74.0
17th Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis 1120 10.0 (21.0 DNC) 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 184.0 79.0
18th Solo Flying Ace Solo S1956 James Jeigh 1140 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 7.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 196.0 91.0
19th       1956     (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 8.0 21.0 DNC 197.0 92.0
20th Solo Flying Ace Solo S1956 Steve W. 1140 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 11.0 DNF (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 200.0 95.0

Race 1 - 11/10/2016 at 11:00

RO: M. Marston
SB: R Brignell

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 0:55:58 2 0:49:06 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:57:00 2 0:50:00 2.0
2 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 OOD     2.0
2 N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 OOD     2.0
5 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1054 0:53:50 2 0:51:05 3.0
6 Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1140 0:58:35 2 0:51:23 4.0
7 N12 Papillon 2 National 12 N2901 Roger Hidden 1104 0:57:00 2 0:51:38 5.0
8 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1054 0:55:59 2 0:53:07 6.0
9 Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1140 1:02:45 2 0:55:03 7.0
10 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 1:03:48 2 0:55:58 8.0
11 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 1:04:30 2 0:56:35 9.0
12 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis 1120 1:04:25 2 0:57:31 10.0
13 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 DNF     11.0

Race 2 - 16/10/2016 at 11:00

RO: E. Sako
SB: O. Lewis & P. Hinson

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:22:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:37:45 4 0:33:07 1.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 0:44:58 4 0:40:44 2.0
2 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 OOD     2.0
4 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner / Stephen Tallis 1120 0:45:39 4 0:40:46 3.0
5 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 0:39:28 3 0:46:59 4.0
6 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 0:39:34 3 0:47:06 5.0

Race 3 - 23/10/16 at 11:00

RO: C. Barletta
SB: N. Titley

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1054 0:59:28 4 0:56:25 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 OOD     2.0
2 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1054 0:59:34 4 0:56:31 2.0
4 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1:05:02 4 0:57:03 3.0
5 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 1:08:00 4 0:59:39 4.0
6 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 1:08:53 4 1:02:24 5.0
7 Enterprise Joint Affair Enterprise 23310 Gill Timmis 1120 1:12:02 4 1:04:19 6.0
8 Solo Flying Ace Solo S1956 James Jeigh 1140 1:18:42 3 1:32:03 7.0
9 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner / Stephen Tallis 1120 DNF     10.0
9 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 DNF     10.0
9 N12 Papillon 2 National 12 N2901 Roger Hidden 1104 DNF     10.0

Race 4 - 30/10/16 at 11:00

RO: S. Tallis
SB: A. McElroy & F. Sharp

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:40:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1:08:26 5 1:00:02 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1:09:19 5 1:00:48 2.0
2 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner / Stephen Tallis 1120 OOD     2.0
4 Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1140 1:09:54 4 1:16:39 3.0
5 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1054 1:10:49 4 1:23:59 4.0
6 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1054 1:11:46 4 1:25:07 5.0
7 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 1:13:25 2 2:46:15 6.0

Race 5 - 13/11/16 at 12:00

RO: N. Martin
SB: B. Litherland & K. Applin

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:06:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:30:30 6 0:26:45 1.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 0:30:51 6 0:27:04 2.0
2 Solo La Rondine Solo S3953 Nick Martin 1140 OOD     2.0
4 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner / Stephen Tallis 1120 0:30:22 6 0:27:07 3.0
5 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1054 0:29:44 6 0:28:13 4.0
6 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 0:31:50 6 0:28:50 5.0
7 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1054 0:30:36 6 0:29:02 6.0
8 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 0:34:25 6 0:30:44 7.0
9 N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 0:37:09 6 0:33:39 8.0
10 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1100 0:37:15 6 0:33:52 9.0
11 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 0:40:58 6 0:35:56 10.0
12 Solo Flying Ace Solo S1956 Steve W. 1140 DNF 6   11.0

Race 6 - 20/11/16 at 11:00

RO: R. Hidden
SB: A. Aarmouse & A. McElroy

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:10:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:52:05 7 0:45:41 1.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1054 0:53:58 7 0:51:12 2.0
2 N12 Papillon 2 National 12 N2901 Roger Hidden 1104 OOD     2.0
4 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner / Stephen Tallis 1120 0:53:20 6 0:55:33 3.0
5 Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliott 1120 0:58:11 6 1:00:36 4.0

Race 7 - 27/11/16 at 11:00

RO: T. Kenward
SB: T. Hill & A. McElroy

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:01:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 0:55:50 4 0:50:34 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:58:52 4 0:51:38 2.0
2 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 OOD     2.0
4 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 1:03:17 4 0:55:31 3.0
5 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 1:06:46 4 0:58:34 4.0
6 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 1:00:01 3 1:11:27 5.0

Race 8 - 04/12/2016 at 11:00

RO: S. Hill

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:00:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1 1.0
2 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 2 2.0
2 N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 OOD 2.0
2 Solo Siobhan Solo S4983 Steve Hill 1140 OOD 2.0
5 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 3 3.0
6 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 4 4.0
7 Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliott 1120 5 5.0
8 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner / Stephen Tallis 1120 DNF 9.0
8 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 DNF 9.0
8 N12 Sabre Tooth National 12 N3414 Owen Lewis 1104 DNF 9.0
8 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 DNF 9.0

Race 9 - 11/12/16 at 11:00

RO: I. Herst
SB: T. Elliot

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 0:48:22 6 0:43:49 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 0:54:08 6 0:47:29 2.0
2 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 OOD     2.0
2 Enterprise Easy Number Enterprise 20234 Tim Elliott 1120 OOD     2.0
5 Enterprise Turbocharged Veggieburger Enterprise 20902 Matthew Unwin 1120 0:48:43 5 0:52:12 3.0
6 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner / Stephen Tallis 1120 0:49:43 5 0:53:16 4.0
7 Enterprise Willow Enterprise 21792 Robert Brignell 1120 0:51:38 5 0:55:19 5.0
8 Enterprise Double Dragon Enterprise 21074 Jim Francis 1120 0:52:01 5 0:55:44 6.0
9 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 0:54:57 5 0:57:51 7.0
10       1956     0:49:38 3 1:39:16 8.0

Race 10 - 18/12/2016 at 11:00

RO: A. McElroy
SB: P. & F. Sharp

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:00:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo Ned Solo S4052 Ian Herst 1140 0:56:00 5 0:49:07 1.0
2 Solo Panthor Solo S4665 Nick Titley 1140 1:07:00 5 0:58:46 2.0
2 Solo Barnacle Goose Solo S4369 Peter Sharp 1140 OOD     2.0
4 Solo Pelican Solo S4500 David Wolsey 1140 0:58:00 4 1:03:36 3.0
5 Enterprise Sea Badger II Enterprise 22819 Ed Skinner / Stephen Tallis 1120 1:15:00 5 1:06:58 4.0
6 N12 Artic Fox National 12 N3398 Tom Hill 1104 1:30:00 4 1:41:54 5.0
7 N12 Maxim National 12 N2903 Alistair Edwards 1104 DNF     7.0
7 N12 Endless Summer National 12 N3542 Mark Marston 1104 DNF     7.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com